Načítám ...

Apple Watch 6

Jsem ve světě Apple teprve chvilku (od července 2020) a už jsem kouzlu jeho ekosystému beznadějně propadl. Začalo to iPhonem (článek Přecházíme z Androidu na iOS najdete zde), pokračovalo AppleTv a v září jsem si dopřál šestou generaci Apple Watch (můj unbboxing zde), o které bude následující příspěvek. Tato informace úvodem je důležitá zejména proto, že zde nenajdete srovnání s předchozími verzemi těchto skvělých chytrých hodinek.

Takže jsou skvělé? Ano, myslel jsem tu úvodní pochvalu vážně a pokud se neobjeví nějaká problematická aktualizace, která by můj názor změnila, na svém tvrzení budu trvat. S verzí WatchOS 7 měla totiž třetí generace Apple Watch ze začátku potíže a řada uživatelů si stěžovala na zhoršení výdrže baterie a především opakované restartování hodinek v průběhu dne. Doufám, že mě za pár let nebude něco podobného u Apple Watch 6 také čekat, ale jak ta diskuzní fóra na sociálních sítích sleduji, vyloučit se to bohužel nedá.

Na používání chytrých hodinek už jsem si dostatečně zvykl v éře Androidu a k telefonu Samsung Galaxy jsem používal ještě Galaxy Watch (článek zde). Způsob, jakým mobil komunikuje s uživatelem skrze hodinky jsem si oblíbil a proto jsem věděl, že budu Apple Watch potřebovat. Procházet pohodlně nové emaily nebo zprávy, bez nutnosti vyndání telefonu z tašky nebo kapsy, už bylo pro mě zažitým standardem, stejně jako možnost rychle a pohodlně odpovědět odesílateli. 

Nebudu-li počítat Nike verzi, tak Apple nabízí dvě základní varianty nové generace Apple Watch: levnější Apple Watch SE a Apple Watch Series 6. Dražší varianta obsahuje navíc funkci stále zapnutého displeje, aplikaci Saturace kyslíkem a EKG. Jiné rozdíly, alespoň podle technické specifikace, zkrátka nejsou. V mém případě jsem upřednostnil funkci displeje, protože zdravotní aplikace klidně oželím. Nepatřím k těm, kteří by z jakéhokoliv důvodu potřebovali tyto hodnoty pravidelně sledovat.

Velmi často se v souvislosti s Apple Watch zmiňuje nízká výdrž baterie. Záleží však zejména na tom, s čím budeme porovnávat. Moje předchozí Galaxy Watch vydržely na jedno nabití a při plném zatížení okolo třech až čtyřech dnů. V případě Apple Watch 6 se sice dostávám na poloviční čas, okolo dvou dnů, ale na druhou stranu telefon také nabíjím v podobném intervalu a nijak mě to neobtěžuje. Navíc je nabíjecí doba hodinek relativně krátká a do šedesáti minut (nabíjím cca od 25%) si je opět mohu nasadit na ruku. S vydrží baterie tedy rozhodně problém nemám, i když je otázkou, jak bude kondice vypadat za rok či dva.

Za jednu z nejzajímavějších vlastností AW6 považuji možnost bezkontaktní platby v obchodech, kterou je možné s hodinkami provádět a usnadnit si tak nakupování. Přidat je možné dokonce více platebních karet, které tak mohou zůstat v peněžence, nebo doma. Oproti platbě mobilem se jedná o velmi pohodlný způsob uskutečnění platební transakce a rozhodně jsem ji u Galaxy Watch postrádal (tzv. Samsung pay není v ČR podporován). Placení hodinkami je zkrátka super!

Další věc, kterou jsem si na AW oblíbil jsou pohybové kroužky, které reagují na moji aktivitu v průběhu dne a postupně se uzavírají. Je totiž chvályhodná myšlenka podporovat uživatele k pohybu jakýmkoliv způsobem a barevně odlišené aktivity jsou bezesporu motivující! Červený kroužek jsou spálené kalorie, zelený čas konkrétního cvičení a modrý se plní v závislosti na tom, jestli se v průběhu jedné hodiny zvednete ze židle a vyvinete alespoň minimální pohyb. 

Samotných cvičebních režimů je tu celá řada, ale nepatřím mezi sportovně založené uživatele, takže nemohu bohužel posoudit, jak přesná jsou měření u jednotlivých aktivit. Posoudit mohu maximálně turistiku a chůzi, která odpovídá vzdálenosti a počtu kroků. V porovnání s Galaxy Watch je míra přesnosti srovnatelná. 

Co na hodinkách oceňuji nejvíce je potom ovládání chytré domácnosti a zejména důležité připomínky, které mám na svém ciferníku (viz obrázek) neustále k dispozici. Pokud jsem všechny naplánované úkoly pro daný den splnil, zobrazuje se informace “DNES NIC”. Do té doby vidím, kolik povinností mi ještě zbývá a po jejich dokončení je na hodinkách také označím za splněné. Vše spolupracuje s mobilní aplikací Připomínky a já už se nemusím bát, že v práci nebo doma na něco zapomenu. 

Ciferníků je na výběr opravdu dost a lze je dokonce přizpůsobit potřebám konkrétní části dne. Pomocí zkratek totiž můžete využít automatizace, které vám změní ciferník podle vybrané podmínky. Může to být např. čas, kdy se vám ciferník změní, např. ze sportovního, který zobrazuje aktuální hodnoty o vašem zdraví na minimalistický, ukazující pouze čas. Apple i v tomto případě nabízí skvělé možnosti, jak si s nastavením vyhrát a přizpůsobit si vzhled hodinek rytmu vašeho dne či aktivitám.

Ciferníky si můžete vybavit nejrůznějšími prvky, od kalendáře, zmíněných připomínek, až po aktuální venkovní teplotu, nebo rychlou volbu telefonního kontaktu. Díky této poslední možnosti si můžete do hlavního, nebo vedlejšího ciferníku (můžete je měnit přejetím prstem), nastavit např. vytočení rychlé pomoci. Můžete sice jen doufat, že nic takového nebudete nikdy potřebovat, ale pokud by se objevila krizová situace a vy byste si potřebovali zavolat pomoc, nemusíte se zdržovat hledáním telefonu, natož ještě správného čísla. 

Do Apple Watch také chodí upozornění ze zkratek, což je další fantastická vlastnost, kterou vám přiblížím v následujícím příkladu. V kuchyni mám bluetooth reproduktory a v telefonu zkratku, která ve chvíli, kdy se k nim iPhone připojí, spouští moje oblíbené internetové rádio. Zkratku je nutné spustit manuálně, takže se na hodinkách objeví dotaz, jestli se má tato zkratka opravdu spustit. Když tedy nechci poslouchat v kuchyni žádnou hudbu, klepnu na zrušení. 

Apple Watch dávají iPhonu nový rozměr a staly se neodmyslitelnou součástí mého života. 

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

Napsat komentář

YouTube player