Klávesnice Logitech MX Keys

Koncem loňského roku jsem se trochu rozepsal o klávesnici Apple Magic Keyboard, kterou jsem použil ke svému iPadu. Dnes se podíváme na další přírůstek, který jsem si oblíbil zejména pro jeho klíčové vlastnosti – multifunkčnost, efektivní podsvícení a kvalita stisku. Páni a dámové, je tu Logitech MX Keys! 

Musím se přiznat, že úplně nejdřív jsem byl při rozhodování, jestli do této klávesnice opravdu jít, trochu skeptický. Především se mi nelíbilo kulaté prohloubení u jednotlivých kláves a to zejména z estetického důvodu. Ty prohlubně se mi zkrátka nelíbí. A nelíbí se mi ani teď, když mám klávesnici doma a pracuji s ní intenzivně přes měsíc. Vizuálně mě tato, jinými velmi chválená, vlastnost bohužel nenadchla a nemám pocit, že by byl stisk jednotlivých tlačítek díky tomu nějak výrazně příjemnější. Přestože se mi pocitově na psaní daleko více zamlouvá již zmíněná konkurence od Applu, nebyl velký problém si nakonec zvyknout.

Přepínání mezi zařízeními

Nicméně to, co dělá Logitech MX Keys klávesnicí mého pracovního stolu číslo jedna, jsou její další vlastnosti, kvůli kterým jsem téměř třech tisíc korun za toto vybavení do pracovny opravdu nelitoval. Jako první musím zmínit možnost spárování klávesnice až se třemi různými zařízeními a následné velmi snadné přepínání mezi nimi. Dokonce i mezi Windows, MACam, nebo iPadem či iPhonem. Uživatel si může zkrátka vybrat, mezi kterými produkty bude klávesnici používat. Logitech si totiž pamatuje spárovaná zařízení a přecházet mezi nimi je tak otázkou kliknutí na jednu ze tří kláves: 

Když chci klávesnici připojit k PC s Windows, stisknu tlačítko s číslem jedna, které se zároveň na okamžik ohlásí rozsvícením malé diody v levém rohu klávesy (viz obrázek). Pokud chci psát na iPADu, stisknu tlačítko s číslem 2 a trojku si nechávám k dispozici pro MAC MINI. A protože mám ke klávesnici ještě myš Logitech MX Master 3, to samé mi umožňuje také ona (přepínací tlačítko má zespodu). Díky tomu, že klávesnice obsahuje tlačítka s popisky jak pro operační systém Windows, tak pro MAC, není problém kombinovat obě tyto platformy! Neumím si představit, že bych měl na stole jednu klávesnici pro PC s Windows a druhou ještě pro Apple produkty. 

Nabíjení

Další skvělou vlastností této bezdrátové klávesnice je způsob jejího nabíjení, které je řešeno přes USB-C, takže odpadá starost o výměnu baterií. Samotná výdrž se pak odvíjí podle toho, jestli používám podsvícení, nebo tuto funkci vypnu. Při vypnutém podsvícení by se měla výdrž dostat údajně až na jeden měsíc. Já mohu zatím potvrdit cca 3 týdny, protože občas neodolám a podsvícení si musím zapnout. 

Chytré podsvícení

Podsvícení klávesnice totiž nejen, že vypadá skvěle, ale zároveň má tu vlastnost, že se aktivuje pouze ve chvíli, kdy se vaše ruce přiblíží nad zařízení. Koneckonců, bylo by mrháním energie, kdyby klávesnice svítila neustále a byla závislá na nějakém vypínacím prvku např. v podobě postranního tlačítka. Takhle se rozsvítí pouze tehdy, když začnu psát a to je opravdu bezvadnický! 

Logitec MX keys váží 810 g a to znamená, že na pracovním stole drží opravdu pevně a během psaní nemá tendenci se jakkoliv posunovat, což považuji za zcela zásadní vlastnost. Klávesnice opravdu drží jako přibytá a tak se ji člověk nemusí bát dotknout. 

Připojení zařízení je zde možné přes klasický bluetooth, nebo bezdrátový adaptér. Vzhledem k tomu, že u stolního PC s Windows nemám bluetooth rozhraní, řeším připojení pomocí Logitech USB adaptéru, který dokonce zvládne jak klávesnici, tak i výše uvedenou myš MX Master 3. K iPADu se samozřejmě připojuji přes bluetooth. 

Funkční klávesy mohou v základním nastavení klávesnice sloužit pro ovládání podsvícení, zvuku a přehrávání hudby, nebo lze ponechat klasické funkční klávesy F1 – F12. Aplikace od Logitechu, kterou pro možnosti klávesnice používám je přehledná, ale velmi se zlobím, že zde není procentuální zobrazení stavu akumulátoru. Ikona baterie, která zobrazuje její aktuální hodnotu nabití mi opravdu nestačí. Když dochází “šťáva”, klávesnice to sice signalizuje červenou diodou, ale já mám radši přehled. Na následujícím obrázku můžete vidět, že když najedu kurzorem na ikonu baterky, zobrazí se mi pouze nápis Full. Copak by někoho to číslo, kolik procent mám ještě k dispozici, zabilo? 

I přes kulaté prohlubně v klávesách a absenci zobrazování procent u stavu baterie, je Logitech MX Keys skvělá volba, především s ohledem na její praktické vlastnosti. Neměnil bych. Alespoň do doby, než Apple nabídne srovnatelný produkt se všemi uvedenými funkcemi. 

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Celkem hlasů: 2

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář