Načítám ...

Mac mini M1 2020 recenze

Tenhle malý stolní počítač od Applu používám přesně rok a rád bych vám nabídl své uživatelské dojmy a zkušenosti ve stručné recenzi. Jedná se o první MAC Mini s procesorem M1, o kterém jsem se už zmínil ve svém článku MacBook Air 2020 recenze.  Možná by se hned úvodem slušelo vysvětlit, proč mi vlastně tento MacBook nestačil a pořídil jsem ještě další stroj. 

Zastávám totiž názor, že jakýkoliv notebook je zařízení určené do terénu, na přenášení a proto není žádoucí, aby většinu času ležel na stole v pracovně a byl trvale připojen k napájení. Obecně platí, že baterce takový provoz nesvědčí a tak jsem zkrátka hlídal stav nabití a podle toho napájecí zdroj odpojoval a zase připojoval. MacBook jsem používal výhradně doma a stal se mým hlavním pracovním nástrojem, který si v letních měsících rád odnesu na zahradu či do altánu. Jenomže za jiných okolností a především pak v zimě, jsem měl MacBook na stole a rozhodně jsem ho nechtěl napájet nonstop. Proto přišel na řadu Mac Mini. 

V době objednání (duben 2021) byla čekací doba na jeho dodání zhruba tři týdny a v květnu se již vyjímal na mém stole. Jeho malé rozměry nezabírají tolik místa a tato stříbrná zaoblená krabička s lesklým jablečným logem mému oku vyloženě ladí. Mac Mini mám položený hned vedle monitoru, ke kterému je připojený HDMI kabelem. Nevím proč, ale to rozlišení se mi zdá o něco lepší, než přes USB-C.

Když už jsme u výstupu videa, ten má nativní podporu DisplayPortu a rozhraní 2x Thunderbolt / USB 4 umožňuje připojit libovolnou periferii. Zvládne nabíjení, připojení externích disků a dalších USB hraček s konektorem USB-C. Na zadní straně Macu Mini tak najdete kromě zmiňovaného HDMI (2.0) ještě standardní porty 2x USB-A, gigabitový ethernet a zvukový výstup v podobě klasického konektoru jack 3,5mm. Bezdrátovou konektivitu pak zajišťuje Wi-Fi Ax a Bluetooth 5.0. 

Tím nejdůležitějším je samozřejmě procesor Apple Silicon M1 a protože jsem měl v úmyslu na tomto zařízení také pracovat se střihem videa, připlatil jsem si za 16GB RAM, namísto základních 8GB. Tím nejdražším komponentem celého mého Macu se ovšem stal disk. Apple si totiž účtuje nesmyslné částky za větší kapacitu SSD a tak jsem 2TB opravdu dlouho zvažoval. Vím, že bych zvládl bez problémů fungovat na externím SSD disku, ale nakonec zvítězila představa, že to bude po všech stránkách ta nejlepší konfigurace, kterou lze v rámci jednoho nákupu zvolit. Koneckonců nový počítač si  nepořizuji každý rok a jeho životnost by proto měla být co nejdelší. 

Mac Mini jsem si od první chvíle skutečně zamiloval a to především pro jeho tichý chod. Jestli rádi pracujete v tichu a klidu, může vás sebemenší zvuk větráku PC rušit. Nikdy jsem doma neměl PC, které by bylo absolutně potichu. Vždycky byl slyšet větrák u napájecího zdroje a vyjímečně i chlazení procesoru. S tímhle broučkem je v mé pracovně naprostý klid. Alespoň do chvíle, než si pustím nějakou muziku. Už si neumím představit, že bych několik hodin vkuse zvládl poslouchat nějaký jiný zvuk a když zapnu PC s Windows, na kterém (díky video kartě Elgato) nahrávám video přímo z herní konzole, rozdíl je obrovský. Výkon M1 čipu je zkrátka úžasný a tak se ani při renderování videa Mac Mini neozve. Sláva tichu! 

Pokud bych nemusel, k Windows bych se už nikdy nevracel, ale investice do PC, které zvládne přípravu videí do naší herní rubriky, byla před několika lety nezbytná a kdybych už tehdy fungoval v Apple světě, zřejmě bych vybíral jinak. Prostředí operačního systému MacOS mi zkrátka vyhovuje mnohem lépe a už jsem si zvykl na daleko efektivnější organizaci dat, než jakou jsem byl schopen zvládnout ve Windows. Moje workflow je teď úplně jiné a mám ve svých souborech a práci jednoduše lepší orientaci a přehled. A samozřejmě jsem si také zvykl na dokonalé propojení všech zařízení, které od Applu používám, takže ano, byl jsem chycen do jablečné pasti! 

Mac Mini svými rozměry nemusíme vnímat jako čistě stolní počítač, ale díky jeho velikosti i hmotnosti si umím představit, že ho někdo využívá i jinak – přenos na jiné pracoviště, kde se jen připojí k monitoru a vstupním zařízením apod. V základní konfiguraci pak jde o nejlevnější počítač od Applu, který dnes pořídíte do 18ti tisíc a zvládne bez problémů nejen veškerou kancelářskou práci, ale celou řadu zajímavých multimediálních aplikací. 

Jen nečekejte, že s Macem Mini pořizujete také výkonný herní stroj, který si hravě poradí s nejnovějšími tituly. Na druhou stranu jsem vyzkoušel např. World Of Warcraft s nativní podporou M1 procesoru a na střední detaily běželo vše naprosto plynule (přesné FPS vám bohužel neřeknu). Albion Online (můj článek zde) mi překvapivě také jede bez problémů a věřím, že se v Apple Store, nebo přímo Apple Arcade, dá najít spousta zajímavých her! Pokud vás zajímá, co všechno lze rozběhnout na Macu s procesorem M1, doporučuji navštívit tento web. Osobně mám ještě v plánu vyzkoušet skvělé RPG Divinity: Original Sin II, které si lze také užít bez starostí o výkon a podporu M1 čipu. Tím však moje herní aktivita na Macu končí, protože už nějaký ten pátek pařím na Xboxu. 

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

Napsat komentář

YouTube player