Načítám ...

Philips hue – starter kit E27

Chytrá domácnost se těší oblibě již několik let a jednotlivé chytré prvky se neustále zdokonalují tak, abychom se už nemuseli na sci-fi dívat v televizi, ale mohli jej prožívat u nás doma. Pokud si chcete vyzkoušet, jak tyto věci fungují, můžete začít např. s chytrým osvětlením. 

Nedávno jsem se totiž rozhodl pro startovní sadu Philips hue, která nabízí řídící jednotku (bridge) a tři žárovky v bílé barvě. Nejlevnější nákup se mi povedlo uskutečnit v tomto eshopu a za 2749,- Kč jsem tak získal svoji první zkušenost s moderním osvětlením, které lze ovládat hlasem, telefonem, nebo dálkovým ovladačem. Poslední způsob jsem do svého chytrého ekosystému zatím příliš neintegroval, protože mi vyhovuje především časově nebo jinak podmíněné ovládání žárovek. 

Trend chytrých domácností, kdy můžete na dálku ovládat nejen světla, ale také rolety, garážová vrata, berou technologické firmy velmi vážně a Google, Apple či Amazon lákají na propojení chytrého systému s jejich digitálními asistenty. V mém případě jsem spokojený se Siri, která v kombinaci s automatizací nastavení osvětlení funguje skvěle. 

Philips Hue patří sice k té dražší variantě chytrých světel, ale často se v internetových diskuzích a recenzích označuje za uživatelsky nejvíce přívětivé a především spolehlivé. To byl důvod, proč jsem si vybral právě tuto značku a musím říci, že mě v očekávání rozhodně nezklamala! 

Předně je třeba zmínit, že bez řídící jednotky, tzv. bridge, nebude chytré osvětlení možné využívat tak, jak je koncipováno a není tedy vhodné zakoupit pouze žárovky. Tuto skutečnost je nutné vzít v úvahu hned na začátku investice do chytrého osvětlení. Pokud nechcete kupovat celý set, protože vám vyhovují jiné kombinace zařízení (např. led pásky nebo jiné dekorativní lampy), můžete bridge koupit samostatně a k němu vybrat zboží dle vaší ideální představy. Samostatně se řídící jednotka prodává okolo 1500,- Kč. 

Vrátím se k mé startovní edici, která není nijak náročná na zapojení, ani následnou konfiguraci v mobilní aplikaci. Využít je možné software přímo od společnosti Philips (Philips Hue), nebo díky kompatibilitě s Apple HomeKitem lze nastavit osvětlení přímo v aplikaci Moje domácnost. Obě varianty, v případě bílých žárovek, nabízejí prakticky totéž a je na vás, jakou budete preferovat. Pokud však chcete zakomponovat Philips Hue do ekosystému od Applu, je nutné mít nastaveno tzv. Domácí centrum, kterým může být buď AppleTV nebo iPad. Vhodnější je samozřejmě AppleTV, která je neustále připojená do internetu. 

Nejprve jsem umístil žárovky do příslušného typu osvětlení. Je dobré pamatovat na šířku objímky a označení E27 tedy říká, že jde o “širší verzi” žárovky a do menších lampiček si musíte pořídit typ E14 nebo příslušnou redukci. Jakmile jsou žárovky zašroubovány, je potřeba vypínač daného osvětlení zapnout, aby bylo rozsvíceno. Následně se připojí brána – řídící jednotka do lokální sítě / internetu a dojde k automatickému načtení jednotlivých prvků. Ty pak v aplikaci přiřadíte do místnosti odpovídajícího názvu, který si upravíte podle sebe. 

Brána pak funguje nezávisle na vaší wi-fi, kterou nemusíte mít pro fungování celého systému aktivní. Řídící jednotka totiž komunikuje pomocí protokolu Zigbee, což je bezdrátová frekvence podobná wi-fi (2,4 GHz). Modré kontrolky však ve tmě svítí poměrně intenzivně a někoho by mohly rušit, např. při umístění v ložnici. 

Bezdrátové žárovky ovládáte pomocí řídící jednotky a mobilní aplikace, díky které je možné nastavit světelnost od nuly do sta procent. Podle potřeby tak můžete nastavit určitý typ jasu a večer nebo brzy ráno, kdy nechcete být příliš oslňováni jasným bílým světlem, si zvolíte spíše menší hodnoty. 

Světla je možné v domácím centru nastavit podle času (např. zapnutí v době západu slunce nebo konkrétní hodiny a minuty), nebo podle změny stavu jiného příslušenství či pohybového senzoru, který lze rovněž dokoupit. Najdete zde také možnost aktivovat vybrané položky např. s příchodem nebo odchodem domů. Bohužel fungování polohových údajů je, zejména na iPhonu, občas problematické a tato možnost se mi příliš neosvědčila (poloha se v mém případě aktualizuje např. když přepínám z mobilních dat na Wi-Fi a to je naprosto nevyhovující). 

V možnostech nastavení nechybí ani funkce vypnout žárovku po uplynutí určitého časového intervalu a celkově je možné si vymyslet spoustu užitečných způsobů, kdy a jak se bude osvětlení používat a chovat. Např. v návaznosti na automatizaci, která se spouští po vypnutí budíku – mám definováno, že se zároveň rozsvítí světlo poblíž postele na 10%. 

V Siri mám vytvořeno několik zkratek, které s osvětlením souvisí. Např. když řeknu Siri: “Going to bedroom” vypne se AppleTV a lampička v obýváku, kde se zrovna nacházím a zároveň se rozsvítí osvětlení v ložnici, kam mířím. A když před spaním řeknu Siri: “Good night,” vypne se nejen osvětlení v ložnici, ale také Wi-Fi router připojený na chytrou zásuvku. Ale o chytrých zásuvkách třeba zase jindy. 

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

Napsat komentář

YouTube player