Načítám ...

První dojmy ze zahájení WWDC 2024

V pondělí 10. června v 19:00 jsem sledoval každoroční technologickou událost – zahájení vývojářské konference WWDC společnosti Apple. Už několik měsíců předem se spekulovalo o tom, jak se právě na této akci bude prezentovat snaha o naskočení do vlaku jménem AI, který bohužel Applu, zejména s příchodem velkých jazykových modelů (LLM) a především pak ChatuGPT, ujel. 

Apple si dával s oznámením svého AI řešení na čas a téměř celou první polovinu zahajovací části WWDC 2024 ukazoval novinky v budoucích verzí operačních systémů pro své produkty. Musím přiznat, že např. změny v iOS 18 se mi opravdu hodně líbí. Přepracováno toho bude celkem dost – od ovládacího centra, které půjde lépe přizpůsobit našim potřebám a konečně nabídne také samostatné zobrazení pro Apple Home, až po kompletní redesign aplikace Fotky. 

Samozřejmě potěší také drobnosti, které už Android uživatelé dávno znají a zcela oprávněně se majitelům iPhonů vysmívají, že teprve s novým iOS bude možné přeskupit widgety a ikony na ploše naprosto svobodně. Uspořádání plochy tak již nebude limitováno pevným uchycením zástupců aplikací do mřížky. Já sice takové nastavení nikdy nepotřeboval, ale chápu, že to uvítá řada uživatelů. 

Velkou radost mi udělala nová a velmi užitečná funkce pro sluchátka AirPods. Když se totiž objeví příchozí hovor, bude možné pohybem hlavy telefonát přijmout či odmítnout. Pokud souhlasně kývnete hlavou dopředu a dozadu, dáváte tím znamení: ANO, chci s volajícím mluvit. Když budete naopak hlavou kroutit ze strany na stranu, hovor se neuskuteční. V propagačním videu byla znázorněna situace, kdy se figurant nacházel ve výtahu plném lidí a příchozí telefonát tímto způsobem odmítl, aby se nevybavoval před dalšími posluchači. 

Do iPadOS konečně zamíří aplikace Kalkulačka, kterou Apple vylepšil a do Poznámek dokonce přidal tzv. Math Notes. Ty budou fungovat tak, že napíšete např. pomocí Apple Pencil vzoreček a daný příklad se rovnou sám vypočítá. Tohle vypadalo opravdu skvěle a navíc bude tato funkce dostupná také na iPhonu, jehož kalkulačka nově nabídne i převod měn. Tady musím opět Apple pochválit, protože bezpochyby posunul používání tohoto nástroje na vyšší úroveň, přestože obyčejná kalkulačka měla být v iPadOS už dávno! 

Další verze operačního systému pro počítače Mac se bude jmenovat Sequoia a nejzajímavější novinkou, kromě drobných AI funkcích, o kterých se podrobněji zmíním v samostatném příspěvku, bude kompletní zrcadlení iPhonu s možností jej vzdáleně přímo ovládat, přestože zařízení nebude odemčeno. Sice si osobně neumím představit situaci, kdy tuto funkci budu potřebovat, ale je určitě fajn vědět, že je k dispozici. 

A konečně AI, kterou Apple na svých platformách vtipně označuje jako Apple Intelligence. Bude kombinovat využívání HW prostředků konkrétního zařízení (dostupnost na iPhone 15 Pro a novějších a také všech zařízeních s M1 a vyšším CPU), společně s využíváním privátního cloudu, který vyřeší to, co lokální požadavky nezvládnou. K tomu všemu ještě Apple přizval společnost OpenAI a nabídne tak uživatelům možnost využití ChatGPT pro konkrétní operace s tím, že vy sami budete moci rozhodnout, jestli k dané události ChatGPT přizvete, či nikoliv. Jinými slovy, tam, kde Apple Intelligence již nebude schopna efektivně pomoci, objeví se návrh na využití právě ChatGPT. Je to zcela jistě kompromis, který musel Apple udělat díky nedostatečnému vývoji své vlastní AI a naopak fungujícímu a zatím stále nejpopulárnějšímu řešení ChatGPT.

Zdroj: vlastní Foto: Apple.com

Napsat komentář

YouTube player