S postupným přechodem českých domácností na nový standard digitálního pozemního televizního vysílání, který se označuje jako DVB-T2, je nutné vybavit starší a hloupější televizní přijímače novými a chytřejšími krabičkami – tzv. set-top-boxy.
Na trhu se proto objevuje celá řada těchto zařízení a zvýšená poptávka se podepisuje také na výsledné ceně. Do redakčního testu jsme vybrali produkt, který je možné pořídit okolo 800,- Kč a zároveň se jedná o novinku, která se prodává teprve od letošního října. Pro toho, kdo nehledá multimediální využití set-top-boxu a potřebuje pouze příjem TV v novém formátu, nebude Strong SRT 8541FTA ta nejhorší volba, ale zdaleka ani ta nejlepší.
Zároveň musím hned úvodem upozornit, že tento set-top-box rozhodně není vhodný pro práci s multimediálními typy souborů, přestože tuto funkci nabízí. Jak jsme si vyzkoušeli, problémy má s přehráváním populárního formátu MKV a některými kodeky typu MPG a MPEG. Samotný prohlížeč souborů z USB disku, který k zařízení připojíte předním portem, má sice přehledné rozhraní, ale jeho procházení vyžaduje velkou dávku trpělivosti. Přepínání mezi režimy FOTO – HUDBA – VIDEO je vyřešeno neprakticky a celkově působí líným dojmem.
Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že set-top-box tohoto typu je určený spíše pro starší generaci uživatelů, kterým jde výhradně o sledování televize a ostatní doplňky stejně nevyužijí. Proto nemám za zlé ani chybějící internetový prohlížeč a HbbTV. Zařízení sice disponuje konektorem RJ-45 pro připojení ethernetového kabelu, ale internet využívá pouze k prohlížení RSS kanálů a informacím o počasí.
Bohužel aplikace Počasí nemá českou lokalizaci a tak jsou veškeré údaje v angličtině, což v porovnání se zbytkem uživatelského prostředí působí přinejmenším zvláštně:
Samotný televizní tuner nabízí možnost automatického a ručního prohledávání kanálů i novou normu HEVC/H.265 a Dolby® Digital Plus. Třídění programů a jejich případné rozdělení do čtyř různých seznamů oblíbených stanic bohužel nepůsobí přívětivým dojmem a často se mi stalo, že se vybrané položky vůbec neuložily. Vzhledem k množství nalezených kanálů pak není jejich organizace příliš snadná a bohužel ani pohotová. Seřazení jednotlivých programů podle oblíbenosti by proto nemuselo být pro řadu uživatelů snadné, ani dostatečně srozumitelné.
Zajímavostí set-top-boxu Strong SRT 8541 jsou dvě vypínací tlačítka. Jedno naleznete přímo na přední straně displeje a druhé je důmyslně (nebo spíš nesmyslně) schováno v zadní části přístroje. Může se tedy velmi snadno stát, že budete při instalaci tuneru automaticky zapínat pouze to přední, ale to druhé přehlédnete:
Co naopak potěší je přítomnost rozhraní TV SCART pro připojení ke starším typům televizorů. Samozřejmostí je formát HDMI. Zobrazování je dostupné v režimech: 576i,576p,720p,1080i,1080p. Kupodivu se zde nachází také digitální koaxiální audio výstup a výstupní port S/PDIF. Wi-Fi byste ovšem hledali marně.
Přední strana set-top-boxu nabízí jednoduchý displej, který v pohotovostním režimu zobrazuje aktuální čas a při sledování TV pak číslo kanálu. Zařízení reaguje na podněty z ovladače velmi dobře, ale trochu pomalejší se mi zdálo přepínání mezi jednotlivými programy. Prodleva sice není nijak dramatická, ale rozhodně ji zaznamenáte.
Set-top-box Strong SRT 8541 si umím představit na veřejných místech jako jsou restaurace, hotely, ubytovny, domovy pro seniory, nebo tam, kde není potřeba komfortní uživatelské rozhraní a multimediální funkce s připojením k internetu. Koneckonců, nejde o žádné multimediální centrum ani o náhražku chytré televize, ale pouze o velmi jednoduchý tuner s novým standardem DVB-T2.
Zdroj: vlastní Foto: vlastní
Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.