Vyzkoušeli jsme nové ICQ

Nostalgie je potvora nevypočitatelná, která vás někdy donutí učinit rozhodnutí, které byste možná za normálních okolností nikdy neudělali. Tak přesně takový byl důvod pro vyzkoušení nového ICQ na mém mobilu a úvodem musím říci, že to nebyla zrovna nejlepší zkušenost.

Na dobu největší slávy tohoto komunikátoru, kdy textová komunikace v reálném čase nebyla na internetu samozřejmostí, vzpomínám rád. Přestože tehdy umělo ICQ pouze textové zprávy a emotikony, byl to zkrátka revoluční software s velkým množstvím uživatelů. 

Dnes, kdy na trhu dominuje Facebook Messenger, však působí ICQ New, jak vývojáři nový produkt nazvali, jako ne příliš povedená snaha někam zapadnout a tam se alespoň nějaký ten rok udržet. Jenomže kam nové ICQ ve skutečnosti zapadá? Jaká je jeho cílová skupina a co může nabídnout nového, než konkurence? 

Odpovědí bychom zřejmě našli tolik, kolik je spokojených a nespokojených uživatelů. Já se řadím do té druhé skupiny, protože mi ICQ New bohužel nedalo nic, kvůli čemu bych jej byl ochoten používat i nadále. A BOHUŽEL proto, že jsem očekával kolosální návrat legendárního krále online komunikace, který se nekonal. 

První výtka se týká nutnosti zadávat telefonní číslo, abyste ICQ mohli začít používat. Já chápu, že to svůj smysl má, stejně jako např. u WhatsAppu, ale už se mi nechce rozdávat osobní údaje na potkání. Proč by tu ještě nemohla být varianta přihlášení přes email? Určitě by se našla nemalá skupina uživatelů, která by tuto možnost ocenila! 

Další problém jsem měl se samotným UI a vzhledem mobilní aplikace. Proč mi to připadá takové pusté a prázdné, nemastné a neslané? Konkrétní důvod, proč mě uživatelské prostředí ničím nenadchlo asi nenajdu, ale možná je za tím také pouze jeden aktivní kontakt z mého telefonního seznamu a přehled informačních kanálů, které mi stejně nic neříkají. Ale všechno je o zvyku a třeba bych si za nějaký ten týden, dva, nebo i měsíc zvykl.

Jenomže já už si zvykat nechci, protože mi FB Messenger, který používají téměř všichni moji přátelé, zkrátka vyhovuje a není nutné to měnit. A přesně tenhle přístup se dá očekávat u drtivé většiny uživatelů. Kdo by dnes přecházel ze zaběhnutého způsobu komunikace, kde je většina lidí? Jen ten, kdo hledá alternativu a chce vyzkoušet něco nového. Pro ostatní to bude jen zbytečný krok tam, kde z nich zase někdo tahá mobilní číslo. 

Těžko říci, jaké bezpečí skýtá uloženým kontaktům ruská telekomunikační společnost Mail.ru, která ICQ koupila od americké firmy AOL. Jisté však je, že osobní údaje a zejména telefonní čísla jsou v dnešní době obzvláště cenné zboží a kdo ještě nemá zkušenost s telemarketingem a otravnými operátory, může si myslet třeba pravý opak. 

Nepříjemné bylo mé zjištění, že svůj nový ICQ účet nemůžete zrušit přímo v mobilní aplikaci, ale musíte navštívit webovou stránku a teprve tam provést jeho odstranění. Navíc je znepokojující, že webová aplikace občas nereagovala, jakoby nerada přišla o novou ovečku. 

ICQ New nabízí kromě textové komunikace ještě klasické hovory i video hovory a bylo by něco špatně, kdyby tomu tak v roce 2020 nebylo. K dispozici jsou také skupinové chaty, nebo vlastní kanál s příspěvky (texty, videa), který si můžete vytvořit. Z původního ICQ se pak objevuje ještě režim Push-To-Talk pro netradiční komunikaci s druhou stranou jako u vysílačky. Nechybí ani samolepky. Chybí ovšem uživatelé, kteří by je samolepili. Alespoň v mém případě jsem mohl kontaktovat pouze kamarádku, která  zřejmě ICQ také nainstalovala z nostalgie, nebo omylem. Lákat ostatní do tohoto zeleného světa s kytičkou v logu, ještě že ta se příliš nezměnila, ale rozhodně nehodlám. 

A jak jste na tom vy? Vyzkoušeli jste také nové ICQ a dáte mu šanci? Nebo máte jiný tip na alternativu k FB Messengeru? Napište do komentářů, Váš názor nás zajímá!

zdroj: vlastní Foto: ICQ New

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Celkem hlasů: 3

Zatím nikdo nehodnotil.

4 reakce na “Vyzkoušeli jsme nové ICQ

Napsat komentář