CNN Prima News: Parodie na CNN

Před týdnem jsem informoval o startu nového zpravodajského kanálu CNN Prima News, který mediální skupina Prima spustila v neděli 3. května v 18:55. Zahájení vysílání nové stanice jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít a celý večer sledovali výsledek masivní reklamní kampaně, slibující revoluci v televizním vysílání a především důvěryhodné zpravodajství pod úspěšnou značkou CNN. 

Každý, kdo si někdy, alespoň na pár minut denně, pustil americkou nebo mezinárodní CNN, poznal, že úroveň tohoto média se, od jeho vzniku v roce 1980, dostala velmi vysoko. Není tedy divu, že vysoká byla také očekávání toho, jak dopadne pokus o český kanál, v jehož názvu se nacházejí právě tato tři světoznámá písmena.  

V neděli večer jsem ovšem pochopil, že jedna věc je nákup licence pro používání značky CNN a druhá věc je schopnost přiblížit se její kvalitě, přinejmenším co nejvíce. V případě Primy se to, alespoň z prvních dojmů průměrného diváka, povedlo co nejméně. Ostatně asi nejlépe to vystihl jeden komentář na Facebooku: “Objednáte raketu, dostanete prskavku!” Start CNN Prima News mi opravdu připadal, mírně řečeno, rozpačitý.

Už jen fakt, že se pod touto prestižní značkou může objevit takové moderátorské eso jako je např. Karel Voříšek, který naprosto nezvládl svoji roli při vedení prezidentské debaty v roce 2018 a jeho tragický výkon většina televizních diváků, alespoň do dalšího Voříškova nasazení, nezapomene, svědčí o tom, že výběr lidí asi nebyl tím nejdůležitějším bodem na pořadu dne. Tomu nasvědčuje také přítomnost dalších moderátorů s poloprofesionálním vystupováním, jako je např. Pavel Štrunc, který v hlavní zpravodajské relaci působil jako stážista vyšší odborné školy žurnalistiky. Zatímco u pana Štrunce předpokládám, že se praxí v televizním zpravodajství postupně vypracuje na profesionální úroveň, u Voříška si žádné iluze rozhodně nedělám, i když je fajn, že mu zakázali křičet: “CNN Prima News jedéééé!”

Vraťme se ale k prvnímu večeru CNN Prima News, který po Hlavních zprávách nabídl ještě bulvární Showtime. Ten svým formátem bohužel ničím nepřekonává VIP zprávy Primy a nezlepší to ani snaha oslovit také mužského diváka. 

Když měl přijít na řadu dokument Pod rouškou investigativní reportérky Markéty Dobiášové, říkal jsem si, že teď to teprve začne! Dobiášová působila od roku 2001 v České televizi (pořady Tady a teď, Fakta a od roku 2003 Reportéři ČT), takže jistá naděje, že se dočkáme podstatně lepšího výkonu, než mohou nabídnout výše uvedení pánové, tu byla. Bohužel skončila s navazující debatou v pořadu 360 stupňů Pavlíny Wolfové, kde se paní Dobiášová v živém vstupu nechala pozvaným hostem Jaroslavem Tvrdíkem zesměšnit díky tomu, že problematiku, které se věnovala, neměla dostatečně prostudovanou a debatu nedokázala argumentačně zvládnout. A nechme stranou, jak moc bylo samotné téma nákupu roušek z Číny důležité, stejně jako zkusme přehlédnout, že se touhu po šokujícím odhalení nepodařilo proměnit v televizní senzaci, abychom si mohli říci: “Jůůů, tu CNN jsme tu vážně potřebovali!” Možná, že už jsou v ČT rádi, že paní Dobiášová investiguje jinde. Ostatně celé investigativní redakci novinářů CNN Prima News tahle dáma dokonce šéfuje. 

Program nového českého zpravodajského formátu jsem samozřejmě intenzivně sledoval i v průběhu tohoto týdne a jsem rád, že laťku kontinuálního vysílání výrazně zvedá posila z Českého rozhlasu, jako např. Marie Bastlová nebo Josef Kluge, které je radost nejen vidět, ale také poslouchat! Je škoda, že se do týmu nepodařilo zajistit více schopných lidí a trochu jsem doufal, že by se na obrazovce CNN Prima News mohl objevit např. skvělý reportér Filip Horký, jehož živé vstupy, které jsem poprvé zaregistroval před pár lety na ČT24, neměly chybu. 

Každý rozjezd je náročný a nutno dodat, že situace byla ještě složitější s nástupem pandemie COVID-19. Porodní bolesti jsou tedy o to větší a divákem nepřehlédnutelnější, ať už jde o drobné technické kolize nebo problémy s přípravou obsahu vysílání, které v současné době působí spíše jako parodie mezinárodní CNN, než její plnohodnotná součást. Věřím však, že se během následujících let zpravodajský kanál vypracuje tam, kde by on sám chtěl bezesporu být. Do té doby mohou zůstat absolutní profesionálové na ČT 24 v klidu. Konkurence, v nejbližší době, nehrozí. 

A jak hodnotí start CNN Prima News komunita na Facebooku? Z komentářů pod nejrůznějšími příspěvky o této televizní stanici jsem se snažil vybrat ty nejzajímavější, a to z obou táborů, přestože pozitivních ohlasů je všude nesrovnatelně méně. 

Daniel J.:Luftjarda : Dobiášová, 5:0. Takhle rozhozenou, nepřipravenou a neprofesionální reportérku jsem fakt dlouho neviděl.

Romana B.:Za mě, formát pořadu 360st, dobrý. Pavlína Wolfová nechala dostatek prostoru zúčastněným, neskákala zbytečně do řeči, jen tehdy, když potřebovala diskuzi usměrnit, ale toho tam moderátor je: Příjemná změna proti OVM. První část s ministrem Havlíčkem a oponentem z ODS, byla zajímavá, přímá diskuze i s podnikateli přes obrazovku. Nicméně druhá část, s panem Tvrdíkem a investigativní novinářkou, šéfkou investigativního týmu, na téma zdravotnické pomůcky z Číny…..katastrofa. Paní novinářka, nejenže si většinu dat neověřila, reportáž uvařila z vody, ale ve finále už se chovala jako na pavlači. Pan Tvrdík rozbil její teorie a prohlášení na nanočástice…..této rádoby novinářce se podařilo zabít popularitu CNN Prima News hned první den. Já to vidím na to, že by si měla sbalit věci do banánové krabice a odejít. A přenechat někomu, kdo před tím, než pustí do éteru reportáž, si ověří pořádně fakta….jinak se ze CNN Prima stane Barrandov TV.

Michal K.:Tohle bylo hodně špatný! Paní Dobiášová neskutečně zaujatá za každou cenu. Nemělo to žádnou úroveň diskuze. Hodně mě to zklamalo.

Tomáš S.: “Dejte jim čas až si to sedne. Kritizovat umí každý ale sám to neumí. Začali na ostro teprve 3.5. a ano nejsou na 100% a asi ani oni nejsou úplně spokojení ale zlepší se. Jinak za mě počasí by mělo dostat víc prostoru a ideálně být hned před sportem. Jinak toto pojetí zpráv není to, na co je divák naučený, ale to neznamená že je to dobře nebo špatně. Určitě si to diváka najde.”

Jirka B.: “Alespoň ta značka, která je celosvětově známá jako brand kvality zpravodajství, je nutí být objektivnější a lepší. To co bylo na Primě do teď byl opravdu silný bulvární odpad … a slinty toho co si přála paní Obzinová dle jejího světonázoru.”

Honzík T.: “Za Veroniku palec nahoru, nechal bych ji v Hlavních zprávách po boku Pavla, tahle dvojice pěkně šlapala a navíc pěkně vypadá. Paní šéfreportérku Dobiášovou nechte hlásit maximálně noční zprávy…”

Jak se Vám líbí CNN Prima News? Napište svůj názor do komentářů pod článkem nebo zavolejte na čtenářskou linku 315 315 695 a nechte nám vzkaz, který pak zveřejníme jako přílohu tohoto příspěvku! 

Zdroj: vlastní, Facebook.com Foto: CNN Prima News

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

2 reakce na “CNN Prima News: Parodie na CNN

    1. Té jsem si taky už všimla!! 😀 Ale dejme jim tak rok a určitě se to úrovni zahraniční CNN přiblíží! 🙂

Napsat komentář