Načítám ...

Přijímačky na SŠ se blíží!

Přijímací zkoušky na střední školy se blíží a žákům již na výběr zbývají necelé dva měsíce. Všechny přihlášky je nutné odevzdat nejpozději 1. března 2023. Hlásit se mohou žáci, stejně jako v loňském roce, na dvě školy či dva vybrané obory. MŠMT vypsalo pro letošní přijímačky dva termíny konání jednotných zkoušek: pro zájemce o šestiletá a osmiletá gymnázia na 17. a 18. dubna, pro uchazeče o čtyřleté obory včetně nástavby na 13. a 14. dubna 2023. 

Od vzdělávacího centra Cermat budou připraveny jednotné přijímací zkoušky z češtiny a matematiky. S ohledem na rostoucí počet žáků devátých tříd v posledním období se dá očekávat velký zájem o místa na čtyřletých oborech středních škol. Z údajů MŠMT vyplývá, že v roce 2022 bylo okolo 100 tisíc deváťáků a letos by toto číslo mohlo být ještě vyšší. K jednotné přijímací zkoušce na střední školy se loni hlásilo více než 103 tisíc žáků. Mnohdy však nemohli být přijati ani ti, kteří by jindy pravděpodobně uspěli a tato situace by se mohla letos také opakovat. 

Nebývale velký zájem řeší pravidelně především gymnázia ve větších městech, problémy s kapacitou se dají očekávat ve Středočeském kraji a v Praze. Uchazeči pak mají ještě možnost jiné, méně poptávané školy, nebo druhé kolo přijímacích zkoušek. 

S výběrem střední školy by měli žákům i rodičům poradit například školní psychologové, učitelé, výchovní nebo kariérní poradci, případně pedagogicko-psychologické poradny. Inspiraci je možné získat také online, třeba pomocí tzv. Profitestu, určeného žákům osmých a devátých tříd na webu www.infoabsolvent.cz. Tam je také možné najít až 60 videoukázek, které přibližují vybraná povolání, včetně dalších informací týkající se uplatnění absolventů na trhu práce.  

Na přijímačky vás mohou připravit také specializované kurzy, které jsou rovněž dostupné na internetu (např. vzdelavatse.cz).

Zdroj: Petra Smítalová LN út 3.1.2023, vlastní Foto: pixabay.com

Napsat komentář

YouTube player