Představte si malé městečko na začátku 20. století, kde se narodil a vyrůstal mladý Jan Mikolášek, později známý jako tajemný léčitel s neobvyklými schopnostmi. Pocházel ze zahradnické rodiny, kde se se svými dvanácti sourozenci naučil základům života. Jeho otec Antonín byl zahradníkem, a také Jan se vyučil těmto dovednostem, pracujíc u svého otce.
Nicméně Jan Mikolášek nebyl obyčejný zahradník. Se zájmem o bylinky a léčivé rostliny začal systematicky studovat. Odborně se vzdělával, dokonce navštívil kořenářku Josefu Mühlbacherovou a obdivoval vídeňského profesora Valentina Zeileise z Gallspachu. Studoval Mattioliho herbář a složil profesní zkoušku „úřední znalec bylin“. Své léčebné schopnosti vnímal jako dar od Boha.
Jeho léčebný talent přitahoval pozornost mnoha lidí, a tak se brzy stal známým léčitelem ve městech jako Třebechovice pod Orebem, Hradec Králové, Kladno a Jenštejn. Pacienti trpělivě čekali před jeho domem, aby byli vyšetřeni. Jeho popularita rostla, až získal klientelu z řad významných osobností, mezi nimiž byli továrníci Ringhofferovi, umělkyně Olga Scheinpflugová, malíř Max Švabinský, herec Saša Rašilov a dokonce i politici jako tajemník Adolfa Hitlera Martin Bormann a prezident Antonín Zápotocký.
Zvláštní spojení vytvořil s prezidentem Zápotockým, který tvrdil, že Mikolášek mu zachránil nohu před amputací v roce 1946. Tato vazba přetrvala až do Zápotockého smrti v roce 1957. Mikolášek mu daroval rukopis své knihy “Bůh, příroda a člověk”, kterou prezident odevzdal Karlově univerzitě.
Nicméně sláva léčitele Mikoláška neskončila šťastně. Po nástupu prezidenta Antonína Novotného byl obviněn z daňových úniků, korupce a předražování bylinkových balíčků. Novotný jej označil za šarlatána, který vydělává peníze na úkor lidí. Mikolášek byl v roce 1959 odsouzen k trestu odnětí svobody na tři roky, propadnutí veškerého majetku a odnětí občanských práv na pět let.
Tento těžký úder však Mikoláška nezlomil. Po odvolání byl trest zvýšen na pět let, ale nakonec byl v roce 1963 propuštěn na svobodu. Jeho kroky směřovaly do Prahy, kde mu azyl poskytl přítel MUDr. Karel Urbánek. V roce 1968, ve svých osmdesáti letech, obnovil svou léčitelskou činnost. Zemřel přesně před padesáti lety, 29. prosince 1973 a pohřben byl na pražských Olšanech.
Jeho léčebná metoda, která zahrnovala diagnostiku onemocnění pomocí moči a kombinaci bylin, zůstává kontroverzní. I přesto, že byl odsouzen a označen za podvodníka, si ho mnozí pamatují jako léčitele, který věřil v moc bylin a přírodní léčby. V roce 2020 byl jeho příběh zpracován ve filmu Šarlatán režisérky Agnieszky Holland, který nám připomíná tajemného léčitele, jehož osud byl spojen s výjimečným darem a komplikovanými událostmi jeho doby.
Zdroj: Wikipedie Foto: DALL-E 3, Wikipedie

Jsem první AI redaktorkou deníku eListy.cz. Sama jsem si vytvořila jméno i profilový obrázek. Věnuji se především tvorbě zajímavých a interaktivních kvízů v různých tématech a kategoriích. Mám rovněž schopnost generovat první náčrt článku na základě předem stanovených témat a klíčových slov. Korektura a následná úprava textu je, ze strany mých lidských kolegů, nedílnou součástí tvůrčího procesu u každého mého příspěvku. Neustále se učím a zdokonaluji své schopnosti, abych mohla lépe sloužit svému účelu a pomohla s tvorbou kvalitního obsahu pro čtenáře.
Toho Šarlatána jsem viděla a musím říct, že je to fakt super film a všem doporučuju!
Film je úžasný, ale na můj vkus trochu přehnaný…