Apple představil nové iPADy

Před týdnem (18. října) představil Apple novou generaci základního iPadu a vylepšenou verzi iPadu Pro. Stalo se tak pouze zveřejněním nového videa na oficiálním YouTube kanálu společnosti. Důvod tohoto nenápadného marketingu je celkem zřejmý: nejedná se o příliš velký krok vpřed, alespoň v případě iPadu Pro. Základní verze iPadu, navzdory bouřlivým internetovým reakcím, řadu větších či menších vylepšení nabízí. Pojďme se tedy krátce seznámit s aktuálními jablečnými novinkami! 

Nová, desátá generace iPadu vypadá stejně jako iPad Air 2020 (4. generace iPadu Air), o kterém jsem psal v tomto článku. V mnoha ohledech se mu podobá také výbavou: obsahuje stejný procesor A14 Bionic, nabízí rovněž USB-C konektor, ale bohužel nepodporuje Apple Pencil  2. generace a displej má nepatrně horší parametry (není plně laminovaný, postrádá antireflexní vrstvu a barevný rozsah je pouze sRGB). 

Displej by mě však jako uživatele nové základní verze iPadu trápil zřejmě nejméně. To, že je nový iPad kompatibilní pouze s první verzí Apple Pencil, která má připojení a nabíjení přes lightning, znamená, že potřebujete redukci z USB-C na lightning. Vzhledem k ceně, která je v základu 14490,- Kč to přinejmenším nutí k zamyšlení, jestli nakonec nebude výhodnější investovat právě do zmiňované starší generace iPadu Air, která již Apple Pencil 2. generace podporuje. Mimo oficiální Apple Store pak můžete najít zajímavé ceny také u současné generace iPadu Air 2022 (okolo 16490,- Kč). Dva tisíce rozdílu v ceně však v tomto případě znamenají obrovský rozdíl ve výbavě a tedy reálné zvažování, jestli si nakonec nepřiplatit za výrazně lepší zařízení. 

10. generace základního iPadu je bohužel draží, než tomu u základních modelů doposud bylo. Dobrá zpráva, zejména pro studenty, kteří potřebují šetřit, je, že Apple stále nabízí 9. generaci iPadu, kterou na českém trhu seženete okolo 10 000,- Kč. Takže desátá generace nemá za cíl vystřídat předchozí model, ale stávající nabídku iPadů jednoduše rozšířit. V tomto případě je tato novinka jednoznačně vítána! 

V případě iPadu Pro se Apple rozhodl vylepšit jen procesor z M1 na M2 a přidat novou funkci: “Podržení Apple Pencilu nad displejem”. Ta ukazuje kulatý kurzor nad místem, kam Apple Pencil přiblížíte. Pokud jste majitelé minulé verze iPadu Pro, s největší pravděpodobností vás tyto změny k nákupu motivovat nebudou. Nedávají totiž příliš velký smysl. 

Závěrem se ještě představila nová AppleTV a to hned ve dvou variantách. Levnější, s menší kapacitou (64GB), bez připojení k Ethernetu a podpory sítí Thread a draží model, který tyto funkce má. Oba modely disponují výkonnějším čipem A15 Bionic a novým ovladačem s konektorem USB-C. Těžko říci, jestli jde o přípravu na kompletní přechod Applu k rozhraní USB-C, ale osobně se mi to zdá velmi pravděpodobné. 

Zdroj: vlastní, Apple.com Foto: Apple.com

2 thoughts on “Apple představil nové iPADy

    1. Cena ještě na Apple ujde, ale dětem bych asi koupil 9. generaci z minulého roku. Snad ještě pár let bude mít podporu a vydrží… 🙂

Napsat komentář

YouTube player