Aplikace FaceApp je fenoménem posledních dnů o kterém se mluví, píše a hojně diskutuje nejen na sociálních sítích. Z řad mých přátel na Facebooku jsem již zaznamenal velké množství sdílených fotek, které FaceApp generuje, ať už upravené selfie, nebo podobizny celebrit a známých osobností. Kdo za tímhle aktuálním hitem stojí a jaká rizika mohou vyplývat z jeho používání?
Program FaceApp byl vytvořen ruskou firmou Wireless Lab, která sídlí v Petrohradě. Na operačních systémech Android a iOS se ovšem objevila už v roce 2017, kdy měla také první problém s kontroverzním “etnickým filtrem”. Ten totiž umožňoval změnit tón pleti uživatele, což vyvolalo takové reakce, že vývojáři tyto filtry ze své aplikace raději stáhli. Nicméně bylo zřejmé, že jde o vysoce výkonný systém pro rozpoznávání obličeje umělou inteligencí.
Aplikace se může pochlubit schopnostmi, které využívají technologii rozpoznávání obrazu a tzv. hlubokého učení (nejpokročilejší typ strojového učení). Vizuální změna vašeho obličeje je až děsivě realistická a nejpopulárnějším režimem FaceAppu je pak virtuální zestárnutí (viz mé vlastní foto v úvodu článku).
Když jsem se v této podobě viděl poprvé, přiznávám, že to nebyl ani trochu příjemný, natož zábavný, pocit! Dokonce si dovolím tvrdit, že ne každý může tento druh rozptýlení vnímat pozitivně. Dovedu si představit slabší povahy, kterým bude právě vysoká míra realističnosti připadat téměř morbidní. Bezpochyby záleží na povaze i vkusu každého uživatele. Dobrá nálada ovšem není to jediné, co by vám mohla tato aplikace sebrat. Mnohem větším problémem se zdá být způsob uložení a zpracování získaných dat.
Jsou obavy o ochraně soukromí uživatelů opodstatněné? Ti, kteří mají panickou hrůzu ze všeho, co pochází z Ruska, už zřejmě od této aplikace dali hrdě ruce pryč, aniž by jim dělaly starosti jakékoliv doplňující informace. Většina médií však upozorňuje na skutečnost, že aplikace FaceApp získává, se souhlasem uživatelů, práva k tomu, aby s nashromážděnými daty mohla nakládat dle své libosti. Nahrané fotografie, stejně jako jména, tak může společnost využít pro jakékoliv účely a to neomezeně dlouho, varují experti. Možná mě ještě náhledový obrázek pro tento článek jednou přijde pěkně draho!
Na druhou stranu jsou tu rovněž poznatky, že aplikace nedělá s daty uživatelů nic neobvyklého a na mobilních telefonech můžeme mít podobného softwaru více. Ostatně s každou fotkou lze nějak manipulovat a všechno je možné nějak zneužít. Přestože ruská firma ujišťuje, že získané informace nikomu neprodává ani nepředává a pro jejich ukládání využívá úložiště dokonce mimo ruské území, je téměř nemožné něco takového ověřit. Stejně jako zprávu, že se po 48 hodinách osobní údaje mažou.
Je tedy na nás, jakou míru ochoty – věnovat své digitální soukromí internetovým společnostem – máme. Ať už je to Wireless Lab a jejich FaceApp, nebo Facebook či Google – všude existuje nějaké riziko. A rozhodně si nemyslím, že by ta “ruská hrozba” měla být něčím mimořádnějším. Být opatrný v internetovém prostoru bude rozhodně stále aktuálnější téma!
V souvislosti s hitem FaceApp se ovšem objevují ještě jiné znepokojivé informace. Společnost ESET v posledních dnech zaznamenala velký nárůst podvodníků, kteří chtějí na popularitě této služby vydělat. Jedním z lákadel je např. falešná “Pro” verze, kterou se podvodníci snaží virálně propagovat, nejen falešnou webovou stránkou, ale i prostřednictvím YouTube. Jedno podvodné video, které obsahovalo také odkaz ke stažení, mělo dokonce přes 150 000 zhlédnutí.
Stahujte proto jen z oficiálního zdroje a než se rozhodnete jakoukoliv “trendy aplikaci” nainstalovat, věnujte pozornost základním bezpečnostním pravidlům. Zajímejte se o vývojáře, hodnocení i komentáře a na svém zařízení využívejte nějaký bezpečnostní program proti škodlivým aplikacím a podvodným odkazům.
Zdroj: vlastní, ČTK Foto: vlastní, FaceApp

Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.