V dnešním dílu našich iOS tipů se zaměříme na vytvoření zkratky, nabízející různé možnosti výběru, na které se uživatele také zeptá. Zkratka s dotazováním v mém případě používá angličtinu, protože ji spouštím pomocí Siri. Vy můžete následující postup využít jako návod pro vlastní schéma, které upravíte dle aktuálních potřeb.
Akce, kterou bude v tomto případě zkratka používat se nazývá Vybrat z nabídky s textem a najdeme ji v kategorii Skripty a části Tok řízení:
Název skriptu lze také rychle zadat do vyhledávání. Když přidáme tuto akci, skript můžeme editovat podle toho, na co se má zkratka dotazovat a jaké možnosti výběru budou k dispozici. Do kolonky „Text“ tedy napíšeme otázku a poté vytvoříme jednoduché názvy položek, které zkratka nabídne jako naše volby. Já například občas používám zkratku s názvem Good morning. Když přes homePod v ložnici řeknu Siri: Good Morning, Siri se mě ihned zeptá, co má udělat: spustit nastavenou rozhlasovou stanic (volba s názvem Radio), začít přehrávat moji oblíbenou hudbu (volba s názvem Music), nebo nic (pojmenováno jako Nothing):
U každé volby je pak níže nastavena příslušná akce, tedy co se má provést, když vyslovím název volby:
Konec nabídky pak znamená uzavření prvního dotazu a pokud je třeba, můžeme mít v té samé zkratce dotaz další. V mém případě jde o možnost rozsvítit světlo, kdy se Siri zeptá, jestli tak chci učinit:
Volby je opět nutné mít v angličtině, aby Siri mé odpovědi rozuměla. Když vyslovím „Yes“ – nastaví se osvětlení v ložnici na příjemnou ranní barvu a jas. Pokud odpovím „No“, zkratka neprovede nic dalšího a ještě než se ukončí, zapne chytrou zásuvku, ke které mám připojeníý iPhone a nastaví režim soustředění Doma na zapnutý:
Jak vidíte, v jedné zkratce je možné mít nastaveno více různorodých akcí, které lze mezi sebou vhodně kombinovat. Ranní zkratka s názvem Good Morning mě opravdu baví a na její používání jsem si rychle zvykl. Pokud vstávám do práce, osvětlení, zásuvka i hudba na homePodu se spustí automaticky ihned po vypnutí budíku na iPhonu a tuto zkratku potom nevyužívám.
Těším se, až bude Siri umět česky a v tomto typu zkratek již nebude třeba řešit angličtinu.
Zdroj: vlastní Foto: vlastní
Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.
Asi jsem to pochopil, je fakt důležitý si pokecat se Siri! 😀 Díky za návod, asi časem i vyzkouším… :))