O tom, že nás webové stránky šmírují, zejména pomocí tzv. cookies, dnes ví snad už každý uživatel internetu. Instant messengery jako WhatsApp, FB Messenger, Viber a další rozhodně nejsou výjimkou, stejně tak jako sociální sítě. Dnes se podíváme, jak výrazně omezit šmírování vašich aktivit Facebookem. A to nejen těch, které souvisí s nějakou online činností, ale dokonce také offline provozem!
V naší ukázce jde sice o nastavení v mobilní aplikaci Facebook, ale stejné nabídky a možnosti najdete také přímo na webu po přihlášení do svého profilu v kategorii Nastavení a soukromí.
Na telefonu spusťte Facebook a přejděte kliknutím na svoji profilovou fotku (krok č. 1) do kategorie Nastavení a soukromí (krok č. 2). Následně vyberte možnost Nastavení (krok č. 3):
Dále pokračujte do nabídky Předvolby pro reklamy (krok č. 4) a tam opět vyberte Nastavení (krok č. 5):
Nakonec otevřete položku Údaje o vaší aktivitě od partnerů (krok č. 6) a tam deaktivujte tlačítko, případně tlačítka, u svých profilů (krok č. 7):
Jak vidíte, v popisu přizpůsobené reklamy je dokonce vysvětleno, jakým způsobem vás Facebook sleduje a které aktivity využívá pro zobrazování marketingových informací. Tuto část nastavení považuji za jednu z nejdůležitějších z hlediska soukromí. Společnost Meta se naštěstí musí přizpůsobit legislativě, která vyžaduje, aby podobné možnosti byly pro uživatele těchto služeb k dispozici. Dovolím si tvrdit, že dobrovolně by se k tomu vývojáři pravděpodobně jen tak nedostali. A je to logické – jejich hlavním zdrojem příjmů jsou co nejefektivnější reklamy.
Zdroj: vlastní Foto: vlastní

Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.
Já myslím, že si najde Facebook cestu jak nás šmírovat jinde. Ale sami si můžeme za to, jaké informace o sobě na internetu zanecháváme, což osobně považuji za větší problém, než cílenou reklamu.
Chjo, by člověk pořád sledoval, kde co má mít nastavený! 🙁