Načítám ...

Voláme levně přes VOIP a mobilní data

Na technologii VOIP jsem poprvé upozornil už před šesti lety, kdy jsem čtenáře Prasklé mouchy seznamoval s alternativou ke klasickému kartelu mobilních operátorů, se kterými zatočí pravděpodobně až zcela nová konkurence na trhu. Jenže té se zatím asi jen tak nedočkáme, přestože letos na podzim už mají proběhnout důležitá jednání ohledně uvolněných kmitočtů a možnosti vstupu dalšího operátora (a snad se bude taky trochu řešit budoucí mobilní 5G internet). 

Než se ale v cenách za mobilní telekomunikační služby posuneme o nějaký výrazný kus dopředu, podívejme se na současné možnosti, jak ušetřit za volání, pokud nechceme utrácet horentní částky za předražené neomezené tarify. Ať už jsou to cenově “výhodnější” smlouvy na 24 měsíců, nebo nejrůznější pseudo balíčky s volnými minutami, stále z nás “svatá trojice” O2, Vodafone a T-Mobile tahá zbytečně moc peněz. 

Jen pro pořádek: virtuální operátoři jsou pouze další parazitující banda výtečníků, kteří se chtějí na mobilním businessu také nějak přiživit a využívajíce technické prostředky svaté trojice nám nabízejí iluzi, že s tím výběrem to zase až tak špatné není. Když ovšem věnujete čas analýze jednotlivých nabídek, můžete sice občas najít cenově odlišné produkty, ale nakonec zjistíte, že rozdíl je opravdu zanedbatelný a nabídky si v podstatě nijak dramaticky nekonkurují. 

Co je VOIP?

Nabízí se řešení v podobě poskytovatelů VOIP (Voice Over IP) v kombinaci s použitím výhodného nákupu mobilních dat. Abych to vysvětlil co možná nejjednodušeji, VOIP je volání prostřednictvím internetu. Primárně se využívá speciálními zařízeními – telefony, které lze připojit pomocí ethernetového kabelu např. do domácí nebo firemní sítě. Takový přístroj vypadá identicky jako klasický pevný telefon, jen je připojený do internetu. 

Přes takové zařízení pak můžete volat velmi levně nejen v porovnání s mobilními operátory, ale také ve srovnání s běžnou pevnou linkou. I v tomto případě však potřebujete poskytovatele této služby, přičemž v současné chvíli jsou nejznámější a také nejvýhodnější Odorik a Fayn, které bychom mohli označit jako VOIP operátory – jediné skutečné konkurenty stávajícím nabídkám telekomunikačních služeb. Nutno podotknout, že obě společnosti se zároveň rozhodly působit také jako virtuální mobilní operátoři (Odorik využívá síť T-mobile a Fayn zase Vodafone). 

Pokud zvolíte možnost volání přes VOIP telefon, ceny hovoru jsou více než přijatelné! Například u společnosti Odorik vás vyjde volání na mobilní čísla jen za 0,59,- Kč/minuta a na pevné linky mimo špičku 0,25,- Kč/minuta (ve špičce pak 0,49,- Kč/minuta) včetně DPH. Účtováno po vteřině 1+1! Za pozornost jistě stojí také ceny volání do zahraničí (např. do Irska se dovoláte již za 2,49,- Kč/minuta – podle volaného irského operátora). 

Společnost Fayn sice oproti Odoriku nenabízí tolik možností, jak si svoji linku nastavit (od časově podmíněného vyzvánění až po vytvoření vlastního hlasového menu), ale v nabídce má cenově zajímavé mobilní tarify v rámci měsíčního paušálu. Tak třeba za 249,- Kč/měsíc můžete mít 100 volných minut, další volání pak za 1,44,- Kč/min, 20 volných SMS, další za 1,44,- Kč/SMS a k tomu ještě 1GB internetu s nemezeným 32 kb/s FUP. Tento paušál je navíc bez závazků a nemusíte podepisovat smlouvu na 2 roky (např. Vodafone vám bez smlouvy přesně za tuhle částku nabídne, v případě internetu, pouze “neuvěřitelných” 500MB mobilních dat)! Všechny tarify, včetně těch s neomezeným voláním, najdete na tomto místě. Pomocí VOIP zařízení se přes Fayn do všech sítí dovoláte za 0,58,- Kč/minuta, ovšem neúčtuje se po vteřině. 

Voláme přes VOIP z mobilu

Technologii VOIP lze využít také v případě jakéhokoliv chytrého telefonu, který je připojený do internetu, ať už přes mobilní data nebo Wi-Fi. Stačí vám k tomu pouze jedna z těchto tří aplikací: Grandstream Wave, Zoiper, nebo MizuDroid SIP (dříve / na starší verzi Androidu CSipSimple). Pak už jen nakonfigurujete nastavení podle svého VOIP operátora (často najdete podrobný návod či přímo video na jeho webu). Není potřeba žádná nová SIM karta! 

V případě, že jste na domácí Wi-Fi, je volání z těchto aplikací pohodlné a nemusíte řešit mobilní data. Pokud však budete v terénu využívat např. LTE připojení svého operátora, počítejte s tím, že vám hovory samozřejmě nějaký ten objem dat seberou. V této souvislosti bych raději doporučil aplikaci Grandstream Wave, u které je možné nastavit datově méně náročné hlasové kodeky, např. GSM nebo G729, který si do Zoiper aplikace musíte bohužel dokoupit. Hlasový kodek znamená zvukovou kvalitu hovoru a patrně již správně tušíte, že čím kvalitnější kodek, tím více dat během přenosu spotřebuje. Grandstream má možnost (viz obrázek) používat více VOIP (SIP) účtů najednou (Zoiper má tuto funkci rovněž za příplatek). 

Objem dat, vyžadující VOIP hovory přes mobilní připojení, tedy může být různý a záleží na nastavení vaší aplikace. Já jsem se většinou pohyboval do 1MB za pár minut hovoru (bohužel nemám přesně změřeno, ale odhadem 5 – 10 minut). Spuštěná aplikace, když nevoláte, sebere dat minimum. Pokud nemáte v plánu pravidelné několikahodinové telefonáty denně, stále je tento poměr data/provolané minuty přes VOIP aplikaci cenově výhodný. Pokud tedy vlastníte zároveň výhodně nakoupená mobilní data. 

Bohužel na nějaké větší cenové srovnání internetu v mobilu (beze smlouvy) již v tomto příspěvku není prostor. Rozhodně bych vám i v tomto případě doporučil zvážit nákup dat u VOIP operátorů, nebo třeba u Kaktusu, který se mi v poslední době, zejména pro data, osvědčil nejlépe (ještě do 31.8. 2019 běží např. 1,5GB + 1,5GB na sociální sítě za 200,- Kč). 

Jak jste na tom s mobilním internetem a VOIP voláním vy? Už jste něco podobného také vyzkoušeli? A jak se vám právě tento způsob volání osvědčil? Budu rád, když napíšete do komentářů! 

Zdroj: vlastní Foto: pixabay.com, vlastní, screeny aplikací

Napsat komentář

YouTube player