WWDC 2021

Letošní vývojářská prezentace od Applu WWDC 2021 je za námi a my díky tomu víme, jaká softwarová vylepšení nás na podzim čekají! V následujícím článku vám přináším přehled těch nejdůležitějších změn, které mě zaujaly nejvíce.

Řady nových funkcí se dočká nejen operační systém iOS, ale také iPadOS. Začneme nejprve telefonním operačním systémem, který nabídne vylepšení režimu Nerušit a kompletně jej změní na systém nazvaný Focus.  Díky tomu dojde ke změnám v nastavení notifikací, které bude možné nově řadit dle důležitosti. Jednoduše řečeno – režim Nerušit bude rozdělen na více profilů, které můžete měnit podle aktuální situace. Pro vytížené uživatele bude tato funkce bezesporu velmi praktická!

Další novinkou bude přepracovaná aplikace Fotky, která bude maximálně využívat lepší umělou inteligenci iOS 15 a rozpozná text v obrázcích. Tento text pak bude možné zkopírovat a přenést do jakékoliv aplikace pomocí schránky. Navíc bude systém nově schopen rozpoznávat různé vyfocené předměty a tato funkce bude využívána i v rámci hledání! Umělá inteligence by měla poznat např. rasy psů, nebo názvy objektů. Vzpomínky pak dostanou propracovanější animace, včetně časování na hudbu s přechodovými efekty. 

Praktického vylepšení se dočkají také zprávy a FaceTime. V případě zpráv jsou to tzv. Image Stacky – tedy způsob, jak efektivněji seřadit fotografie sdílené v rámci iMessage. Nově budou uspořádány do alb, takže je snadněji najdete a procházíte. Fotografie se také zcela samostatně seřadí podle kontaktu a umístí do alb např. dle polohy, kde byly pořízeny. FaceTime zase přidá prostorový zvuk a FaceTime Links umožní poslat pozvánku na videohovor v rámci klasického URL odkazu i těm, kteří nejsou aktuálně na žádné iOS platformě. Do videokonference se tak mohou přes webový prohlížeč připojit uživatelé s Andoridem či Windows. Za mě naprosto skvělá věc pro online pracovní hovory či schůzky! 

iPadOS 15 rozhodně nezůstane pozadu a těšit se můžeme např. na přepracovaný multitasking a widgety, které budou moci konečně využít celou plochu. Objeví se také již dříve slíbená Knihovna aplikací a plochy bude možné zobrazovat i mazat stejně jako na iPhonu. 

Radost mi také udělala možnost přidávání tagů (nebo chcete-li značek) do aplikace Poznámky. Snadněji tak vyhledáme konkrétní položku. Navíc půjde ve sdílených poznámkách dotyčnou osobu přímo označit. Díky Apple Pencil bude ještě možné na jakémkoliv místě spustit tzv. Quick Note, který slouží k rychlému poznamenání čehokoli, na co bychom neradi zapomněli.

Zdroj: vlastní, Apple Foto: Apple

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář