The Outer Worlds


Vzhledem k tomu, že jsem ještě nedošel na konec příběhu tohoto povedeného RPG od herního studia Obsidian Entertainment, neodvažuji se tento příspěvek nazývat recenzí. Ano, internet už dokonce nabízí cirkusové číslo jednoho šílence, který hrou prošel za 24:21 sekund, ale toto číslo rozhodně nevypovídá o samotné herní době. Kromě toho, že se speedrunner Jabo věnoval pouze hlavním úkolům a přeskakování dialogů, neměl se hrou evidentně vážnějších úmyslů. 

Přesto však tato informace nasvědčuje skutečnosti, že souboje se ve hře The Outer Worlds dají zredukovat na minimum díky správně vedeným dialogům, což ovšem není u Obsidianu nic výjimečného. Dialog s postavami a výběr vhodných odpovědí je zde velmi důležitý a pokud vás nebaví číst dlouhé texty v angličtině, jste ochuzeni o podstatnou část herního zážitku.

Tohle RPG je totiž postaveno na řadě morálních rozhodnutí, která budete muset během svého putování příběhem učinit. Koneckonců ve vlastnostech se také nachází větev DIALOG, kterou můžete postupně rozšiřovat a investovat do ni dovednostní body, abyste uměli lépe přesvědčovat nebo lhát. V řadě úkolů se vám právě tyto schopnosti budou hodit!

Přesněji řečeno, hodit se budou kolonistovi, kterého z hibernace probudil doktor Phineas Welles, aby pomohl lidskou kolonii ve vesmíru rozšířit o intelektuální kapacitu. Na lodi, ze které vás doktor rozmrazí, se totiž spolu s vámi nachází celá řada podobných udatníků, jejichž mozky představují zárodek kvalitní civilizace! Ehm, tak nějak bych zestručnil úvod hry.

Samotné vytváření postavy ničím nepřekvapí a milovníky RPG už vůbec ne. Spoustu možností, detailů a hned v úvodu nechybí investování prvních deseti dovednostních bodů. Ty jsou rozloženy do kategorií – od schopnosti používat různé typy zbraní, až po technologické znalosti a již zmíněné řečnické dovednosti. Zkrátka ER-PÉ-géčko jak má být! 

Samotný vesmír vás přivítá koloniemi, které skončily ve spárech více či méně vykutálených korporací, jejichž jedinou snahou je více či méně ovládat populaci. Váš zásah do tohoto systému může způsobit ještě větší zmatek, než tu vládl před vámi, ale také může poměry změnit k lepšímu. Budete napravovat vztahy nejen mezi kolonisty a korporacemi, ale také mezi korporacemi a korporacemi, nebo mezi kolonisty a kolonisty. A o tom všem teď informují eListy! 

Prostředí první planety, kde se objevíte, působí barevně a vůbec celá hra má svůj specifický grafický styl. Pro někoho nemusí být jednoduché si na něj zvyknout, ale já byl celkem mile překvapen. Kombinace retro prvků a zvláštního výtvarného stylu má své kouzlo. Oblasti jsou relativně malé a působí uzavřeným dojmem, což může být způsobeno dlouhodobějším trendem vývojářů – dělat obrovské otevřené herní světy, ze kterých se do těch “menších” vracíte jakoby strojem času. Ani to mi však u tohoto titulu nijak nevadí, protože je přeplněn událostmi, zajímavým příběhem, spoustou vedlejších úkolů a interakcí. V The Outer Worlds to zkrátka žije! 

Během hraní jsem si připadal, jako když jsem zároveň v Mass Effectu, Falloutu a Star Wars The  Knights Of The Old Republic. Z posledně jmenované hry si The Outer Worlds bere nejen způsob vedení konverzací, ale především styl ovládání, který skutečně připomíná starší tituly. Obzvláště pohyb kamery je vysloveně archaickým výletem do minulosti – ani se nehne – žádné tzv. pohupování hlavy během chůze či sprintování. Lezení po žebříku se také aktivuje tlačítkem. Fallout se mi pak vybavil především efektem zpomalení času a následným poškozením slabých míst protivníka. A Mass Effect zase připomíná třeba cestování mezi planetami po celé galaxii a dvěma společníky, které můžete vláčet s sebou.

Ostatně společníci jsou velmi příjemnou součástí této hry a jejich pomoc v boji je většinou nejen užitečná, ale také zábavná. Každý má totiž nějakou svoji ultimátní schopnost, kterou můžete ve správnou chvíli použít. Zároveň svým společníkům vybíráte také větev dovedností a vybavit je můžete i libovolným arsenálem zbraní, aby byla jejich pomoc co nejefektivnější. Nabídnou vám kromě běžné konverzační interakce ještě úkoly pro jejich potěšení a také vstupují do dialogů během některých misí. Mohou poskytnout své znalosti v konkrétní situaci a mezi sebou občas prohodí pár vtipných hlášek. Zkrátka nudit se s nimi rozhodně nebudete! 

Bojový mechanismus je zde postavený na potřebě mít neustále dostatek munice vs její velmi rychlá spotřeba. S tím budete možná chvilku zápasit na začátku hry, než si zvyknete neustále doplňovat zásoby. Zbraně pak musíte udržovat v dobré kondici opravováním a stejně je na tom zbroj. U zbraní lze použít ještě dodatečná vylepšení v podobě módů. U hry tohoto typu bychom absenci podobných vlastností bezesporu postrádali.

The Outer Worlds je klasickým RPG kouskem, který ocení především příznivci pomalejších her s dostatkem času na průzkum všeho, co hra nabízí. A kdo si projde pouze hlavním příběhem a všechno ostatní nechá třeba na dlouhé zimní večery nebo příhodnější dobu, určitě zklamán také nebude! 

A pokud vám tento článek nestačil, určitě se ještě podívejte na naše půlhodinové gameplay video: 

Zdroj: vlastní Foto: The Outer Worlds 

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš