Načítám ...

Pivománie #18

Když se ke mě dostala publikace o pivovarech, kterých je v Česku více než 500, řekl jsem si, že by bylo rozhodně lepší získávat nové zkušenosti a rozšiřovat pivní obzory nejen teoreticky, ale také prakticky. A tak jsem v roce 2020 začal na sociálních sítích zveřejňovat své dojmy z piv, které se do mých rukou dostávají nejrůznějšími cestami – od kolegů z práce, přátel a známých, nebo díky návštěvě konkrétního kraje. 

A protože si této mojí aktivity na Facebooku všiml také redaktor těchto stránek a zároveň můj kamarád z místa bydliště Michal, byl jsem osloven s nabídkou spolupráce, kterou jsem rád přijal. Společně věříme, že tento unikátní seriál osloví každého, koho pivní kultura v naší zemi alespoň trochu zajímá. 

Každý díl vám nabídne tři kousky, které jsem vyzkoušel a popsal v krátkém komentáři. Hodnocení je vždy založené na mých osobních chuťových preferencí a pokud máte zážitek z ochutnání vybraného moku více či méně odlišný, nestyďte se jej napsat do komentářů pod článkem. Každý úhel pohledu, nebo lépe řečeno chuti, se počítá! 

NAKOUŘENÝ ŠVIHÁK | no. 52

Dnešní epizodu začneme specialitkou z Českého Krumlova, pivovaru Eggenberg: Nakouřený Švihák 12°, 5,2%. Pivovarnictví ve městě existuje již od 13. století. Etiketa vtipná, s nevšedním motivem komína. Po nalití barva moku černé kávy, pěna tmavěbéžová, hustá a drží. Ve vůni poznávám uzené a chléb. V chuti pak opět uzené a slívu. Ocásek mírně hořký. Po ukrknutí nic. Toto pivko beru jako chuťovku. Vyzdvihnout musím hlavně nevšednost kouřových tónů, ale pro pivomilce až příliš nevšedních! Pít celý večer se moc nedá. 

TRACTOR IPA | no. 53

Zamíříme teď do kraje plzeňského a to do Nepomuka, jak říkají místní. Farmářský pivovar Zlatá kráva, který byl založen v roce 2018, nabízí Tractor IPA 14°, 6%. Etiketa je vtipná, s motivem kance a traktoru. Po otevření cítím citronovou trávu, heřmánek. Po nalití barva moku zakaleně jantarová, pěna hustá, bílá a drží. V chuti poznávám slívu a mandle. Ocásek studeně hořký a po ukrknutí citrusy. K tomuto pivku si představuji hovězí svíčkovou s knedlíkem. A závěrem? Toto dílo je až překvapivě osvěžující a ideální tak bude bezesporu třeba na horké letní dny!

SLAVIČÍNSKÁ 11 | no. 54

Závěrem děkuji Petrovi Stařeckému za kousek vařený nedaleko Luhačovic – pivovar Hrádek Slavičín a jeho Slavičínská 11°, 4,6%. O pivovaru samotném jsou známy první písemné zmínky již roku 1503. V roce 1886 pivovar vyhořel. Etiketa jednoduchá, zelená s motivy chmele. Zátka s potiskem určitě potěší. Po otevření cítím chmel, chléb a kvasnice. Po nalití barva moku jantarová, pěna bílá, hustá a drží. V chuti pak poznávám sladké jablko a slupky z mandlí, ocásek pak medový až hořký. Po okrknutí med. K tomuto pivku si představuji houskovou stařenu, nebo-li zemlbábu. A závěrem? Toto dílo mne mile překvapilo, pomalu nastupující medová chuť se mění po chvíli na příjemnou hořkost, takže rozhodně DOPORUČUJI vyzkoušet! 

Zdroj: vlastní Foto: vlastní, pixabay.com

Napsat komentář

YouTube player