Načítám ...

To nejlepší z eListů 2022

Končí rok 2022 a my vám dnes přinášíme přehled těch nejzajímavějších článků, které jsme letos vydali! Seřazeno nejen podle oblíbenosti našich čtenářů a návštěvnosti webu, ale také podle úsilí, které jsme do jednotlivých příspěvků vložili.

Všechny články pro vás připravujeme s radostí a je nám velkým potěšením, když se setkají s pozitivním ohlasem.

Proto nezapomeňte i v příštím roce hodnotit články, které se vám líbí! 

LEDEN 2022:

Spolek Jane Austenové Laďka

Určitě už jste někdy zažili ten pocit absolutní prázdnoty, která se ve vás rozhostí ve chvíli, když dočtete knihu, která se vám líbila, kterou jste svým způsobem žili. Je to zkušenost, kterou čas od času projde každý knihomol, milovník knih, nebo chcete-li bookworm. Nedá se to k ničemu moc připodobnit; je to prostě taková díra, která nejde ničím zaplnit. A vy si jen říkáte, co budu teď dělat?

Paperlike – recenze fólie na iPad Michal

Na první pohled by se mohlo zdát, že název „Paperlike“ je pouze označení vlastnosti této ochranné folie, které zákazníkům sděluje, že její používání je srovnatelné s klasickým papírem. Ano, pokud budete na folii psát nebo kreslit pomocí Apple Pencil, můžete mít, podle sdělení influencerů na YouTube, právě tento dojem. Tedy, že se dotýkáte papíru. Osobně jsem však žádný takový pocit nezaznamenal a důvody, proč jsem si Paperlike folii pořídil jsou zcela jiné.

ÚNOR 2022:

A co teď? PREMIUM Laďka

Ve chvíli, kdy se vám narodí dítě nepřemýšlíte o tom, že vám jednou odejde z domu. Nepřipouštíte si to pěknou řádku let, kdy si ho pipláte a utváříte pozvolna k obrazu svému. Jenomže ten moment „dospělosti“ a osamostatnění se nenávratně blíží každým dnem. Je to přirozený proces, ale pro rodiče, a matky obzvlášť, nejtěžší chvíle života. Musíte se najednou naučit žít sami se sebou a těšit se z těch chvílí, kdy si váš potomek na vás udělá ve svém nabitém programu čas a zamíří zpět, ale jen na chvilku, k tomu rodinnému krbu.

Expanze – nejlepší sci-fi seriál? Michal

Není to tak dlouho, co na Prime Video (článek o této streamovací platformě najdete zde) skončila 6. řada sci-fi seriálu The Expanse. Vzhledem k tomu, že mám rád herní sérii Mass Effect, byl jsem z tohoto díla Marka Ferguse a Hawka Ostbye opravdu nadšený! Jestli nějakou hru seriál Expanze připomíná, je to právě Mass Effect, který dokázal mimořádně silným příběhem a skvělou atmosférou vtáhnout hluboko do svého nitra. A přesně totéž se povedlo tvůrcům seriálu.

BŘEZEN 2022:

Reacher (2022) Michal

Vážení přátelé, někdo nám tu tak trochu vraždí a to způsobem, za který by se nemusel stydět ani ten nejotrlejší psychopat. V malém městečku Margrave v Georgii se páše hřích a místní policie má už v prvním dílu jasno: je to Reacher! Ten, který se objevil nezván, nečekán a s příliš velkou svalovou hmotou, za kterou by se nemusel stydět ani chodící mrakodrap, nebo Arnold Schwarzeneger ve svém kultovním snímku Komando. Dobrá zpráva pro ženského diváka bezesporu je, že tenhle Reacher, kterého ztvárnil Alan Ritchson, to naštěstí nebyl.

Jak prodloužit životnost baterie telefonu? PREMIUM Michal

Výdrž a životnost baterie v mobilních telefonech bývá velmi často předmětem vášnivých debat i nejrůznějších teorií o tom, jak tuto komponentu šetřit a co nejlépe ochránit proti předčasnému stárnutí a nakonec její výměně. Následující příspěvek vám nabídne několik velmi důležitých tipů, díky kterým můžete udržovat svoji baterii v té nejlepší kondici a do značné míry prodloužit její životnost.

DUBEN 2022:

Není člověk ten… Laďka

A jsme zase u mé oblíbené Boženy Němcové. Zbožňovaná i zatracovaná, ale zcela určitě originální a krásná. Mým cílem není vás přesvědčovat o její dokonalosti, ale zamyslet se nad jejím citátem, který se objevil v Babičce a více méně předurčil autorčin budoucí osud.

První kroky s iPhonem Michal

Tento článek je určený všem, kteří se chystají začít používat svůj první iPhone. Pokud totiž přecházíte z Androidu, nesete si určité návyky ve způsobu používání telefonu, které se v prostředí iOS, zejména během prvních okamžiků, mohou proměnit ve zbytečnou paniku. A nebojte, také jsem to zažil, když jsem se objevil v Apple světě. Věřím však, že si základní věci osvojíte velmi rychle a na zbytek budete přicházet časem, třeba s pomocí našich iOS tipů!

KVĚTEN 2022:

Řeka čaruje PREMIUM Laďka

Je to název filmu pro pamětníky z roku 1945. Hlavní hrdina je znuděn svojí nečinností a životem ve „vyšších“ kruzích a také je ovládán panovačnou manželkou. Z toho důvodu předstírá zdravotní kolaps, po kterém má odjet na zotavenou k moři. Nakonec se ale rozhodne odjet na Sázavu, do krajiny svého mládí. Tamější způsob života mu učaruje natolik, že omládne…

Mac Mini M1 2020 recenze Michal

Tenhle malý stolní počítač od Applu používám přesně rok a rád bych vám nabídl své uživatelské dojmy a zkušenosti ve stručné recenzi. Jedná se o první MAC Mini s procesorem M1, o kterém jsem se už zmínil ve svém článku MacBook Air 2020 recenze. Možná by se hned úvodem slušelo vysvětlit, proč mi vlastně tento MacBook nestačil a pořídil jsem ještě další stroj.

ČERVEN 2022:

Za své pocity si můžeme sami Michal

Už když jsem v sedmnácti letech louskal Tibetskou knihu o životě a smrti, líbila se mi základní buddhistická myšlenka, která by se dala volně formulovat stejně jako titulek mého dnešního blogu: Za své pocity si můžeme sami. V téhle jednoduché pravdě je totiž řečeno všechno podstatné. Naše realita je utvářena pouze tím, jak ji skrze naše zkušenosti, dojmy a pocity vnímáme a interpretujeme. Zmínil jsem se o tom už v článku Subjektivní interpretace reality a znovu se k tomu mám potřebu vrátit. V Čiré radosti, kterou momentálně s radostí dočítám, popisuje Antony De Mello v podstatě totéž. Nikdo jiný není zodpovědný za naše pocity, než my sami!

Pěnič mléka a domácí Latte! Michal

Máte rádi kávu a střídáte její druhy a způsob přípravy podle nálady? Nebo preferujete například Latte Macchiato? Pak možná nemáte tušení, stejně jako donedávna já, že pro přípravu vašeho oblíbeného nápoje není nutné pořizovat hned ten nejdražší kávo-stroj, ale stačí tzv. Milk Frother – napěňovač mléka. Já dostal svůj první pěnič k letošním narozeninám a od té doby jenom pěním!

ČERVENEC 2022:

Česká Siri se blíží! Michal

Virtuální hlasový asistent Siri, který je dnes již běžnou součástí operačních systémů iOS, watchOS, iPadOS a macOS, se poprvé objevil v srpnu 2011. Je lokalizovaný do více než dvaceti jazyků, včetně norštiny nebo švédštiny. Švédsko má srovnatelný počet obyvatel jako Česko a Norsko dokonce o polovinu méně. Přesto zatím Siri neumí česky a tato situace s největší pravděpodobností není způsobená nezájmem společnosti Apple o tak malou zemi jako je ta naše, ale náročností naší mateřštiny.

Vypůjčený život Michal

Čtenáři mých blogů jsou pravděpodobně zvyklí, že se velmi často upínám k tématům jako je pomíjivost našeho života a smrt. V mých představách mi opět někteří spílají a doporučují návštěvu nějakého odborníka v oblasti psychiatrie. Ne, vážení imaginární odsuzovači, nebojím se svých představ a nemám sklony k sebevraždě. S výjimkou kouření a chlastu, ale s tím už je dočista ámen a také jsem se o tom nebál otevřeně mluvit na našich stránkách. Najděte si to, jestli nevěříte!

SRPEN 2022:

Dvě tváře božského Santorini Laďka

Mám pořád několik cestovatelských snů a doufám, že si je všechny postupně splním. S přibývajícím věkem se ze mě stává snad něco více než jen odškrtávač destinací. Veškerá místa, která navštěvuji se snažím poznat a prozkoumat. Proč mě lákalo Santorini, je asi vcelku jasné. Je to jedno z nejmalebnějších a nejromantičtějších míst na světě. Může za to úchvatná architektura, kterou charakterizují typické zářivě bílé domečky a kostelíky s modrými kupolemi, okenicemi a dveřmi, které velmi často stojí na útesech sopečného původu a vytvářejí tak společně nádherné barevné kontrasty.

Pivománie #02 Petr

Když se ke mě dostala publikace o pivovarech, kterých je v Česku více než 500, řekl jsem si, že by bylo rozhodně lepší získávat nové zkušenosti a rozšiřovat pivní obzory nejen teoreticky, ale také prakticky. A tak jsem v roce 2020 začal na sociálních sítích zveřejňovat své dojmy z piv, které se do mých rukou dostávají nejrůznějšími cestami – od kolegů z práce, přátel a známých, nebo díky návštěvě konkrétního kraje.

ZÁŘÍ 2022:

Klára a Slunce Laďka

Další dočtená kniha. Další pocit. Kupodivu se ve mně nerozhostil smutek a prázdnota, kterou běžně zažívám po dočtení knihy. K tomu mívám povětšinou dva důvody. Tím prvním je, že skončilo něco, co se stalo dočasně součástí mého života, že nadále nebudu prožívat osudy hrdinů knihy. Druhým důvodem žalu bývá fakt, že kniha neskončila tak, jak bych si já sama představovala. V tomto konkrétním případě nemůžeme říci, zda dopadla dobře nebo špatně. Není to tak ani tak. Skončilo to přesně tak, jak jsem od samého počátku předpokládala a k čemu to celou dobu spělo. Tímto tvrzením, ale nechci naznačovat, že je snad kniha napsaná tak, že bychom mohli dění v ní předjímat.

KVÍZ: Jak znáte Večerníčky? Michal

Každý z nás se alespoň jednou v životě podíval na nějaký Večerníček – přibližně desetiminutový večerní televizní pořad s pohádkovým nebo jiným příběhem určeným pro děti. Jedná se o nejsledovanější dětský pořad v Česku a také nejdéle vysílaným dětským pořadem. V roce 2022 oslavil 57 let.

ŘÍJEN 2022:

Jogurtový koláč s jahodami Zdeněk

V redakci máme rádi dobroty všeho druhu – sladké i slané, teplé i studené! A protože velmi rádi sdílíme své osobní radosti, nabízíme vám, v rámci naší inspirativní rubriky, další recept, který máme vyzkoušený a doufáme, že potěší i vás! Pokud máte jakékoliv připomínky, rady či nápady k dnešní dobrotě, rozhodně se nebojte o ně podělit v komentářích níže. Všechny postřehy jsou vítány

Učitelské celebrity Laďka

Je možné, aby se z učitele stala obdivovaná celebrita, jako třeba v případě zpěváků, herců nebo sportovců? A je to vůbec žádoucí? Vypadá to, že se s nimi roztrhl pytel, ale také je to možná tím, že se na toto téma moc soustředím. Dneska se totiž může v médiích a na sociálních sítích kdekdo vyjadřovat k čemukoli. Připouštím, také mě to napadlo. Ale na školství bych se ve svých plánovaných aktivitách zaměřovat nechtěla. Nemohla bych být objektivní, a navíc si myslím, že by se člověk měl nanejvýš vyjádřit k předmětům, které učí, a tudíž o nich něco ví.

LISTOPAD 2022:

Herní ePOD SPECIÁL: Rok s Xboxem Lukáš

Od ledna 2022 uvádíme nový podcastový pořad s názvem Herní ePod! V každém dílu si popovídáme o tom, jaké herní novinky nás zaujaly a co zrovna máme rozehráno. A samozřejmě nezapomeneme ani na hry, které se teprve blíží a my si je nenecháme ujít! S Lukášem a Michalem se zkrátka každý měsíc v Herním ePODu nudit nebudete!

Proč kartářky nefungují? Michal

Bude tomu už skoro osm roků, co jsem se, za dramatických okolností, rozhodl, navzdory svému odporu vůči tomuto druhu zábavy, navštívit kartářku. Prožíval jsem tehdy rozchod s partnerkou a když mě jedna všímavá kolegyně už delší dobu pozorovala, rozhodla se, že pro to tělo bez duše, kterým jsem se evidentně jevil, musí něco udělat! A tak udělala to, že si mě vzala stranou a nabídla řešení: kartářku, která mi poví, jestli má cenu za krachující vztah ještě nějak bojovat, nebo se moje životní láska teprve objeví. Byl jsem ve stresu a moje běžné racionální uvažování přestávalo fungovat, takže jsem si kontakt na bábu s kartami nesměle vzal. Naneštěstí jsem jejích služeb, ve svém momentálním zoufalství, také využil. Dnes vám tedy povím, jak se její předpovědi úspěšně nevyplnily a jak si z toho vůbec nic nedělám!

PROSINEC 2022:

Chytač v životě Laďka

Stále máme sklony o některých věcech a událostech říkat, že se staly náhodou. Jenomže ona náhoda prostě neexistuje. Když potkáte z ničeho nic starého známého, určitě to není náhodou. Je v tom záměr a důvod. Když se Vám daří, nedaří, není to náhoda, je to záměr vyšší síly, která vám říká, že věci se nedějí vám, ale pro vás. Patrně máte zvednout svoje líný zadky a začít makat. Když brouzdáte po televizních kanálech a narazíte na dechberoucí film, o němž jste se z televizního programu nedozvěděli, není to náhoda. Jen se věci staly tak, jak měly být.

Začínáme s chytrou domácností Michal

Úvodem tohoto příspěvku musím upozornit, že v mém případě jsem pro chytrou domácnost zvolil Apple HomeKit, protože s ohledem na používání jablečných produktů, to byla jednoduše ideální volba. Podotýkám však, že to není zdaleka jediná cesta, kterou se lze vydat a zcela jistě můžete být spokojeni i s jiným řešením. Já se však budu věnovat již zmíněnému HomeKitu a hned vám vysvětlím proč.

Napsat komentář

YouTube player