Načítám ...

Apple AirTag recenze

Když před dvěma lety představil Apple svůj lokalizátor s názvem AirTag, neměl jsem potřebu jej okamžitě kupovat. Přesto jsem bedlivě sledoval, jak se mu na trhu bude dařit a s nadšením procházel první články, recenze a videa na YouTube. O Vánocích 2022 jsem nakonec AirTag našel pod stromečkem a tak již přes rok tenhle malý bílý „knoflík“ nosím na klíčích. Jak se mi jeho vlastnictví osvědčilo a nastala vůbec situace, kdy bych si mohl říci: „Ještě že ten AirTag mám!“? 

Jak už jsem zmínil, svůj první a zatím poslední AirTag jsem se rozhodl umístit do klíčenky a nosit přímo na klíčích. Tam mi totiž jeho přítomnost dává největší smysl. Než vám ale odpovím na výše zmíněnou otázku a upřesním, jak jsem s tímto malým zařízením spokojený, pojďme si krátce vysvětlit jeho fungování…

Úvodem je třeba upozornit na skutečnost, že AirTag od Applu není GPS lokalizátor a tudíž komunikuje s okolím výhradně pomocí Bluetooth. Nabízí se tedy otázka, jak se vlastně AirTag lokalizuje a díky čemu je potom možné zjistit údaje o jeho poloze? Odpověď je v zásadě jednoduchá – za všechno může iPhone. Poté, co AirTag spárujete s telefonem, odesílá svoji polohu do iPhonu, který ji zobrazí v aplikaci Najít. Když se s telefonem od zařízení vzdálíte, zůstane na mapě jeho poslední poloha. 

AirTag ovšem ke komunikaci využívá také iPhony, které jsou v jeho blízkosti a proto, když jej např. označíte jako ztracený, hledá ve svém okolí iPhone s aktivním připojením k internetu a zapnutým BlueTooth. Jakmile AirTag přes cizí telefon anonymně odešle údaje o své poloze, zobrazí se hned ve vaší aplikaci Najít. Jen u nás ve škole má polovina studentů telefon s Androidem a druhá půlka iPhone, takže se dá předpokládat, že malá koncentrace majitelů telefonů od Applu rozhodně nebude pro AirTag problém – přinejmenším ve městech a zalidněných oblastech. 

Jiná situace může nastat, pokud AirTag ztratíte někde v přírodě, na odlehlém místě, kde se nemusí k žádnému dalšímu zařízení připojit. I tak se vám alespoň zobrazí lokalita, kde byl naposledy iPhonem zaznamenán, a vy tak můžete alespoň přibližně určit, kde se pravděpodobně nachází. 

Užitečná pak může být také funkce, která vás upozorní, že jste se od AirTagu vzdálili, přičemž rozmezí vzdálenosti od telefonu pro takové oznámení je, na základě mé zkušenosti, cca 500 – 1500 m. Pro případ, že nechcete něco zapomenout doma, nebo v práci, je to celkem ideální. Už jednou jsem se pro klíče, díky notifikaci, musel vracet. 

Dostáváme se tedy do finále a otázka zněla: nastala situace, kdy jsem byl opravdu rád, že AirTag mám? Případně: jak často mi AirTag vlastně pomohl? 

Vzhledem k tomu, že patřím k těm více zapomnětlivým lidem, stalo se mi již několikrát, že jsem klíče, při svém přebíhání mezi učebnami a kabinety, někde položil na stůl a odešel bez nich. Přestože se jednalo o interiér, zjistit přibližnou polohu z aplikace Najít šlo bez problémů a čím blíže jsem ztracenému AirTagu byl, tím vyšší byla pravděpodobnost, že brzy zaslechnu jeho zvukový signál. Během hledání totiž můžete zkusit aktivovat přehrávání zvuku, který AirTag vydává a je zároveň dostatečně hlasitý, abyste jej v okolí zaregistrovali. Pomoci může také přesnější lokalizování v telefonu pomocí funkce Hledat místně, která využívá čip Apple U1 a dokáže vás navigovat přímo k AirTagu:

Zajímavým tématem, v souvislosti s tímto lokalizátorem, je pak bezpečnost a soukromí. iPhone by vás totiž měl upozornit na přítomnost cizího AirTagu ve vašem okolí, aby nedošlo k jeho zneužití za účelem sledování osob. Již dříve jsem vás také informoval o zlodějích aut, kteří právě AirTag, během páchání trestné činnosti, využívali (čtěte zde). Na tuto oblast bych se rád zaměřil podrobně a pokusil se důkladně otestovat různé podmínky umístění AirTagu a na mé poznatky se můžete těšit v některém z budoucích příspěvků naší technické rubriky! 

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

2 thoughts on “Apple AirTag recenze

Napsat komentář

YouTube player