Načítám ...

Philips Hue Motion Sensor

Abychom si v jednom z příštích článků mohli ukázat, jak funguje automatizace, která vám po příchodu do místnosti spustí hudbu a po odchodu ji zase vypne, představíme si dnes zařízení, bez kterého by něco takového nebylo možné. Jedná se o pohybový senzor od společnosti Phillips. Rozhodl jsem se pro něj právě proto, že v rámci své domácnosti využívám chytré osvětlení i zásuvky právě od tohoto výrobce.

Philips Hue motion senzor se do mého ekosystému připojuje pomocí Zigbee protokolu (bezdrátové připojení na bázi Wi-Fi). Podmínkou je tedy Philips Hue Bridge, který zajišťuje konektivitu pro všechny připojené prvky (zmiňovaná světla, zásuvky, senzory).

Samotný senzor je napájený dvěmi AAA bateriemi, které se vybíjejí velmi pomalu, i když je aktivita senzoru intenzivní. S ohledem na délku mé vlastní zkušenosti to sice nemohu potvrdit, ale uživatelé většinou uvádí, že k výměně baterií dochází po dvou letech používání, což je bezesporu velmi slušná hodnota! 

Díky tomu, že pohybový senzor nepotřebuje samostatné napájení, lze jej umístit v podstatě kamkoliv. Postavíte ho na poličku, vnitřní okenní parapet, ale využít můžete také praktický magnetický úchyt, který umožňuje libovolný náklon senzoru do všech stran. Jak můžete vidět, já jsem se rozhodl magnet umístit přímo nade dveře do místnosti:

(magnetické uchycení)

(senzor v kuchyni)

Philips Hue Motion Senzor obsahuje kromě pohybového čidla ještě světelný senzor, který reaguje na světelné podmínky a je možné tak nastavit jeho použití v závislosti na aktuální situaci. Tento senzor také měří hodnotu světla, kterou umí v aplikaci zobrazit v luxech. Další skvělou vlastností senzoru je také měření teploty v místnosti, kterou si rovněž můžete zobrazit na svém mobilu. 

V případě, že toto pohybové čidlo propojíte, jako já, např. s Apple Homekitem, dostáváte jedinečný nástroj pro spouštění nejrůznějších automatizací! Rozhodně tedy nejde jen o spolupráci s chytrým osvětlením, jak by se na první pohled mohlo zdát. Díky nastavení v aplikaci Domácnost tak můžete Hue Motion Senzor použít jako bezpečnostní prvek, který ve vámi zvoleném čase, nebo když nejste doma, spustí alarm (např. z homepodu mini) a zároveň odešle notifikaci do telefonu, že byl v konkrétní místnosti zaznamenán pohyb. 

Na základě impulsu z tohoto chytrého čidla můžete spustit např. aroma difuzér, zapnout chytré zásuvky, nebo jen pokračovat v přehrávání hudby na homepodu. A samozřejmě můžete nastavit osvětlení přesně podle svých potřeb. Využít je možné podmínky: pokud senzor detekuje, ale také pokud nedetekuje žádný pohyb. Nejrůznějším kombinacím se, v rámci chytré domácnosti, meze nekladou! 

(senzor v obývacím pokoji)

Jako příklad uvedu využití senzoru v kuchyni. Přes den, pouze pokud jsem doma, začne hrát, po mém vstupu do místnosti, HomePod mini, který pokračuje v předchozí skladbě. Jakmile se vzdálím, přehrávání se zastaví. Když vstoupím do místnosti mezi 19tou a 22tou hodinou, světla změní barvu z tmavě zelené s intenzitou 10% na světle zelenou s intenzitou 100%. Po 22té hodině už svítí jen slabě modrá „orientační“ barva a po vstupu do kuchyně se zesílí pouze na 40%, aby oči tolik nebolely. Po jedné ráno už senzor funguje jako „hlídač“ prostoru a ve chvíli, kdyby došlo k narušení, ozve se zvuk alarmu ve všech homepodech a všechna světla v domě se rozsvítí červenou barvou. Ano, mám rád napětí! Zároveň jde o dobrý způsob, jak si v noci zabránit návštěvě ledničky! Po šesté ráno již senzor přestává být součástí alarmu a opět funguje jako automatický aktivátor hudby z HomePodu, dokud neopustím adresu svého domu, což je řízeno aplikací Domácnost a GPS polohou mého iPhonu. Potom se Philips Hue Motion Senzor opět změní na alarm s notifikací o zaznamenaném pohybu.  

Zdroj: vlastní Foto: vlastní, Philips

2 thoughts on “Philips Hue Motion Sensor

    1. Ano, máte pravdu. Zobrazení stavu baterie jsem zapomněl uvést, přestože jde o celkem podstatný údaj. Díky za Vaši připomínku! 🙂

Napsat komentář

YouTube player