Končí rok 2024 a my vám dnes přinášíme přehled těch nejzajímavějších článků, které jsme letos vydali! Seřazeno nejen podle oblíbenosti našich čtenářů a návštěvnosti webu, ale také podle úsilí, které jsme do jednotlivých příspěvků vložili.
Všechny články pro vás připravujeme s radostí a je nám velkým potěšením, když se setkají s pozitivním ohlasem!
Proto nezapomeňte i v příštím roce hodnotit a reagovat na články, které se vám líbí!
LEDEN 2024:
Aplikace Deník pro iOS | Michal
„Chceme, aby to mohl používat opravdu každý, tak žádné složitosti!“ řekli si patrně vývojáři v Cuppertinu a pustili se do aplikace Deník. Takhle nějak si, alespoň já, představuji, že došlo ke zrození jednoduchého konceptu pro osobní zápisník, který vám pomůže s vytvořením záznamu pro konkrétní den. Jak jsem tedy s aktuální podobou této aplikace spokojený? Splnila má očekávání? A budu ji i nadále vůbec používat?
Přítel člověka | Laďka
Pes. Vždycky v naší rodině byl. Až na krátké pauzy. Vždycky to byl rovnocenný partner. Mazlíček, ňuňánek, prdelka a mnoho dalších deminutivních tvarů bych pro toho pejsánka vymyslela. Hafíček, ťutínek, rozmazlínek, Bafík. Prostě němá tvář, která vás nikdy nenechá ve štychu, vždy vás povzbudí, oblíže vás a umazlí vás téměř k smrti.
ÚNOR 2024:
Ženy by nemusely vařit ani uklízet | Michal
Starej Vaněk, ještě než s rodinou odtáhl do jinačího hnízda, měl ve zvyku kočírovat domácnost od A do Z. Pral, žehlil, pekl, vařil, uklízel, dělal veškeré činnosti, které jinde zastane většinou ženská ruka. Byl to pozoruhodný muž, který mezi sousedy vzbuzoval rozruch, pozdvižení, ale zároveň nesmírný obdiv. Starého Vaňka nezaskočila ani díra na ponožce, neboť měl svoji štupovací sadu vždy po ruce. Kdyby se o Vaňkovi dozvěděla televize, ta reportáž by musela vstoupit do dějin! Jenomže jsme o tomhle statečném rytíři věděli jen my, co jsme bydleli poblíž.
Přací místa | Laďka
„…a ať se ti splní všechna tvá přání a sny!“ tak to už je moje standardní douška, když někomu přeji k narozeninám či svátku. Jasně, přát zdraví je nejdůležitější, ale sny jsou stejně tak potřebné. Na věku nezáleží. Sny byste měli mít pořád, aby měl život nějakou šťávu a také pro vás jistý hybný motor a pozitivní motivaci navrch. Na druhou stranu by člověk o konkrétních přáních neměl moc hovořit a měl by si je ponechat pro sebe. Někdy jsou ale tak markantní, že vám je stejně ostatní vyčtou i z tváře.
BŘEZEN 2024:
„Tvůj tabák odhazuji v dál…“ | Laďka
… a s grácií, chtělo by se dodat. Ano, má to být narážka na známou repliku dramatika Edmonda Rostanda ze hry Cyrano z Bergeracu. A to je můj problém, leckdy mě napadne název článku, který se mi líbí, ale vlastně absolutně netuším, jaký text bych pod ten titulek asi tak mohla napsat. Během několika bezesných nocí zaplněných kašlem mě napadlo pár myšlenek, které by se k tomu mohly vázat. Jelikož jsem si je ale nezaznamenala, tak si je nepamatuji.
Meta Quest 3 – první dojmy | Michal
Tento článek, který se pokusím celý napsat přímo ve virtuální realitě, navazuje na můj 11. vlog, kde jsem členům eKlubu přiblížil své bezprostřední dojmy z nákupu brýlí pro virtuální a rozšířenou realitu Meta Quest 3. Jak obstojí aplikace Meta Horizon Workooms pro práci na mém Macu Mini, jehož obraz se do brýlí právě teď přenáší pomocí wi-fi? Prozradím, až bude článek dopsaný.
DUBEN 2024:
Matter a Thread | Michal
O tom, co znamená označení Matter a Thread už jsem se zmínil ve svém článku Začínáme s chytrou domácností. V rámci poradny na sociální síti Facebook se čas od času objeví dotaz, jaký je vlastně mezi oběma protokoly rozdíl a k čemu se používají. Uživatelé tak stále nemají úplně jasno v tom, co přesně Matter a Thread znamenají. Velmi jednoduše můžeme říci, že Matter je pouze komunikační protokol a Thread je síťový protokol, který zajišťuje samotnou komunikaci v rámci chytré domácnosti.
Knihy v mém životě (1. část) | Laďka
Mám jeden sen. V podkroví svého domu bych chtěla mít jednu jedinou místnost-parádní pokoj- a ten obehnaný kolem dokola knihovnou, ve které bych měla všechny své stávající knihy a také veškeré ty, po jejichž četbě prahnu, ale zatím je ve svém vlastnictví nemám. Abych mluvila pravdu, nejsem klasický knihomol. Nejsem chodící knihotéka, rozhodně nečtu imrvére, kniha mi nepřirůstá k ruce a nejdu z knihy do knihy.
KVĚTEN 2024:
Herní ePOD #30: Vše co víme o KCD 2 🔒 eKLUB | Lukáš a Michal
Od ledna 2022 uvádíme nový podcastový pořad s názvem Herní ePod! V každém dílu si popovídáme o tom, jaké herní novinky nás zaujaly a co zrovna máme rozehráno. A samozřejmě nezapomeneme ani na hry, které se teprve blíží a my si je nenecháme ujít! S Lukášem a Michalem se zkrátka každý měsíc v Herním ePODu nudit nebudete!
Apple představil nové iPady Air a Pro | Michal
Apple představil minulý týden nové iPady. Květnová keynote, kterou jsem v úterý 7. 5. s nadšením sledoval, přinesla velkou změnu především pro iPady Air. Nově bude totiž k dispozici ve dvou velikostech displeje: 11″ a 13″, přesněji řečeno 10.9″ a 12.9″. Pokud jste, stejně jako já, patřili mezi uživatele, kteří by rádi větší displej, ale nevyplatí se jim, pouze kvůli tomu, investovat do výkonnějšího iPadu Pro, třinácti palcový iPad Air je teď ideální řešení! Je to stejná situace jako v případě iPhonu 15 Plus, kdy si uživatelé mohou konečně dopřát větší displej, při nižší ceně zařízení. Upřímně, ne každý potřebuje či využije “Pro” výkon. Tohle je zkrátka potřeba ocenit!
ČERVEN 2024:
Lpění na životě | Michal
V dobách, kdy moji starost o to, jestli jsem se nenarodil zbytečně, začala konejšit východní filozofie, pronikalo do mé mysli přesvědčení, že kamenem úrazu je lpění. V životě se totiž naučíme lpět na mnoha věcech, osobách i místech a konečně nejvíce lpíme na svém vlastním životě. A je to pochopitelné, protože pud sebezáchovy nám neumožní vnímat naše bytí jinak.
Česká Siri se neblíží | Michal
V červenci roku 2022 jsem napsal článek Česká Siri se blíží, který patří k nejčtenějším příspěvkům na našem webu. Červenec 2024 je za rohem a Siri v českém jazyce nikde. Znamená to, že Apple na českou lokalizaci svého hlasového asistenta úplně rezignoval, nebo máme ještě nějakou naději? Obávám se, že správně je bohužel ta první možnost. Pokud se za dlouhých dvanáct let česká Siri do našich zařízení nedostala, nedělejme si iluze, že s příchodem iOS 18 a její nové verze, bude situace jiná.
ČERVENEC 2024:
Alkohol mě spojoval s lidmi 🔒 eKLUB | Michal
Letos jsem úspěšně zahájil pátý rok života bez kapky alkoholu. Je mi celkem jedno, jestli si to někdo bude vykládat jako nutnost, nebo dobrovolné rozhodnutí, protože o názorech druhých moje abstinence rozhodně není. Jde především o mě a jakousi vnitřní radost z toho, že už mi alkohol nekecá do života.
Bart | Laďka
Tak jistě, naše rodina měla vždycky psa. S kratšími pauzami, které se objevily buď proto, že jsme zrovna truchlili nad ztrátou, nebo jsme byli ve fázi výběru psa nového. Vždycky to byl pes přes známé nebo obyvatel útulku. Když jsem byla dítě, chtěla jsem psa, abych ho mohla tahat, vozit v kočárku a kdyby se nechal, jistojistě bych ho také oblékla do šatečků. Dítě si ale neuvědomuje, že pes není hračka a že k sobě nutně potřebuje spolehlivého páníčka, jenž ho bude nejen krmit, ale také venčit, starat se o něj a bude za něj zodpovědný.
SRPEN 2024:
Athëny pro pokročilé | Laďka
„Kolikrát jsi byla v Athénách?“ Na tuto otázku jsem s gustem vždy odpověděla: „No, asi tak sto padesátkrát!“ Ostatně jako v mnoha jiných evropských i světových městech, kam létalo ČSA. Většinou to ovšem znamenalo, že jste do města doletěli a neopustili palubu letadla. To se ovšem nedalo počítat jako pobyt v destinaci, jelikož paluba letadla se bere jako prostor České republiky. Ovšem, pokud jste z letadla odešli a šli na letišti nakupovat, tak to už pak byl pobyt na půdě cizího státu.
Ofrňování | Michal
S ofrňováním jsem začal již ve stádiu mimina, kdy jsem v porodnici odmítal miminkovské speciality, poněvadž máma nemohla kojit. „Nebojte, von si řekne, až bude mít hlad,“ utěšovala moji maminku jistá postarší zdravotnice. Jenomže nás odmítali pustit domů, dokud trochu nepřiberu na váze a bylo jasné, že nikde jinde, než doma, se tahle situace nemá šanci zlepšit. Babička totiž uměla bezkonkurenční řízek! Ten mi byl nakonec stejně ještě řadu let odepírán, ale doma jsem si opravdu o hamů papů říci dokázal. Stačilo jen trochu zabrečet a už se kolem začalo odehrávat láskyplné opečovávání, jehož součástí byla naštěstí i poněkud chutnější strava.
ZÁŘÍ 2024:
Totožnost aneb muži se už za mnou neotáčejí | Laďka
Každé léto mám nutkání číst Kunderu. Zatímco v předešlých letech jsem vždy skončila četbou mého nejoblíbenějšího románu Nesmrtelnost nebo Nesnesitelná lehkost bytí, letos jsem si přečetla jeho román “poslední” s názvem Totožnost. Zatímco francouzsky vyšel už v roce 1996, do češtiny byl přeložen až letos, rok po Kunderově smrti. Číst Kunderu není lehké a psát a vyjadřovat se ke Kunderovi je ještě mnohem těžší. Jeho dílo je filozofické, mnohovrstevnaté, často uplatňuje intertextualitu, děj je v něm jen v pozadí. Kundera mluví za postavy, vysvětluje, dokládá, co si právě myslí a proč si to myslí. Na první pohled se autor sám chová nezaujatě, téměř cynicky, ale v druhém plánu můžeme vytušit, že je naopak velmi citlivý k těm postavám i jejich peripetiím, což je v Totožnosti velmi výrazné.
Apple – podzimní keynote 2024 | Michal
Stejně jako loni v září, jsem se také letos těšil na podzimní představení novinek společnosti Apple, které proběhlo v poněkud nezvyklém čase – v pondělí 9. září. Obvykle se totiž podzimní event koná v úterý, ale vzhledem k prezidentské debatě ve Spojených státech, byla technologická keynote o den dříve. Může se ještě iPhone někam posunout? Co nového přinese iPhone 16, kromě Apple Intelligence? Je tu vůbec nějaký prostor pro inovace? A dočkáme se nějaké výraznější aktualizace sluchátek AirPods Max, na kterou už nějaký ten rok čekáme?
ŘÍJEN 2024:
Herní ePOD #36: Star Wars Outlaws 🔒 eKLUB | Lukáš a Michal
Rozdíl mezi tím, když nás všichni mají rádi a tím, když si to jen myslíme, není žádný. Proto nic nebrání pocitu, že jsme milováni, ať už je to jakkoliv. Nejdůležitější je přeci prožívat stav, ve kterém se cítíme dobře. Tím sami sobě pomáháme vnímat život lépe, bez ohledu na vnější okolnosti. A pokud se nakonec najde někdo, kdo nám potřebuje dát najevo svoji nenáklonnost, berme ho jako člověka, který nám tím jenom sděluje, že do našeho světa nepatří. A to je přeci dobře jak pro něho, tak pro nás. Není nutné se tím nechávat znepokojit, protože pouze my sami rozhodujeme o tom, kdo je naší součástí a kdo nikoliv. Máme to jen ve vlastních rukou, přesněji řečeno ve vlastní hlavě.
Boreta! | Michal
Začátkem léta jsem se pokusil vstoupit do světa filtrované kávy a nutno podotknout, že moje motivace byla založena na zajímavém článku, ve kterém se právě filtrovaná káva považuje za zdravější než nefiltrovaná a to z několika důvodů, kterým se budu podrobněji věnovat v samostatném příspěvku. V tuto chvíli je podstatné pouze to, že jsem koncem června pořídil kávovar Catler CM 4012, abych se pokusil vyrobit si vlastní filtrované kávové potěšení.
LISTOPAD 2024:
Být, či nebýt a Hamlet v novém hávu | Laďka
Hrát Hamleta je patrně metou každého herce ve věku 30-40 let. Režírovat Hamleta je patrně metou každého režiséra v jakémkoli věku. Je zvláštní, že v Národním divadle se na nové zpracování čekalo dlouhých 24 let. Předposlední Hamlet se zjevil v roce 1999 a hrál jej Vladimír Javorský. Ten úplně poslední spatřil světlo světa v prosinci minulého roku, ale já měla tu čest ho vidět teprve nyní.
iOS Tipy #14: Počitadlo 🔒 eKLUB | Michal
Když jsme doma začali používat konvici na filtrování vody, přemýšlel jsem, jak ohlídat životnost filtru, ideálně pomocí telefonu a nějaké chytré zkratky s automatizací. Spočítal jsem si, že na daný počet litrů, který naše konvice zvládne, připadá zhruba 72 filtrací a tak by se hodila nějaká jednoduchá evidence třeba pomocí nativní aplikace Poznámky v iOS, se kterou právě Zkratky umí celkem efektivně pracovat.
PROSINEC 2024:
Medieval Dynasty: Oxbow – kde začít? | Michal
Hra Medieval Dynasty nabízí jedinečný zážitek s budováním vlastní dynastie v drsném středověkém světě. Jednou z klíčových mechanik hry je volba ideálního místa pro založení vesnice, která bude sloužit jako základ vašeho hospodářství, obchodu a účinné obrany proti nepřízni osudu. Každá lokalita ve hře nabízí jiné výhody i nevýhody, a proto je důležité pečlivě zvážit, jaké podmínky jsou pro vaše herní cíle nejvhodnější.
M. Newton: O duších | Michal
Michal Nedůvěřivec by vám o této knize řekl, že je to neuvěřitelná pitomost, která se vydává za naučnou duchovní literaturu, stavějící na vratkých základech pseudovědeckého bádání a hypnoterapeutických metod amerického psychologa a spisovatele Dr. Michaela Newtona. Michal Důvěřivec by vás naopak začal urputně přesvědčovat, že tuhle knihu si zkrátka musíte přečíst, abyste věděli, kam se podějete, až se za vámi nemilosrdně zavřou brány vaší pozemské pouti.
Děkujeme Vám za přízeň v letošním roce a nezapomeňte na nás ani v tom nadcházejícím!
Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.