Načítám ...

TECHNIKA

[do_widget id=covernews_posts_slider-15][do_widget id=text-74][one-half-first]

Anketa

[democracy id=”22″]

[/one-half-first][one-half]

[/one-half]

MacBook Air 2020

Tento příspěvek musím v každém případě začít větou: MacBook Air 2020 je nejlepší notebook, jaký jsem doposud měl v osobním vlastnictví (vybavení zaměstnavatele se totiž nepočítá). A to nejen po stránce vzhledu, ale také výkonu. Jde zároveň o první notebook, ve kterém najdeme bezkonkurenční procesor Apple Silicon s označením M1. Tenhle krásný stroj jsem pořídil v základní konfiguraci s 8GB operační paměti a 256GB diskem. Někdo by nad RAMkou, možná už jen ze zvyku, ohrnoval nos a kroutit hlavou, ale věřte mi nebo ne, díky jedinečnému M1 čipu běží všechny aplikace naprosto plynule a to i v pokročilém multitaskingu.

Ale nejprve se podíváme na vzhled. Zvolil jsem variantu vesmírně šedou a musím říci, že se mi líbí nejen barva, ale také čistý a jednoduchý vzhled. Jde o můj první MacBook a tak jen z doslechnu vím, že je vizuálně prakticky stejný jako jeho předchůdce. Navíc je osazen klávesnicí Magic Keyboard, která je neuvěřitelně příjemná a skvěle se na ní píše. Samozřejmostí je decentní podsvícení a dostatečně velký TouchPad. To, co mi na MacBooku velmi imponuje je ztenčená přední strana, která je do ruky opravdu velmi příjemná. Jestli bych měl mít nějakou výtku, tak mi ne zcela vyhovuje otevírání notebooku. Výřez, díky kterému odklopíte víko, je na můj vkus i prst až příliš úzký a bohužel není jednoduché si v nějakém místě spodní část přidržet. Za otevírání zařízení bych proto designérům dal nemilosrdně čtyři mínus!

Když se MacBook otevře, objeví se nádherný 13,3palcový displej s LED podsvícením a technologií IPS, jehož nativní rozlišení je 2560 × 1600 při 227 pixelech na palec s podporou miliónů barev. Jas 400 nitů zaručuje dostatečné podsvícení za všech světelných podmínek. Na tuto obrazovku je skutečně radost pohledět! Adaptivní jas funguje bez problémů, stejně jako technologie True Tone. Díky USB-C rozhraní je pak možné připojit k zařízení externí monitor a využívat tak další plochu, nebo zrcadlit tu stávající. [maxbutton id=”19″ text=”CELÝ ČLÁNEK” url=”https://elisty.cz/technika/apple/macbook-air-2020-recenze/”][do_widget id=covernews_posts_grid-30]

Jakou IPTV vybrat?

V dnešní době, kdy se vysokorychlostní internet dostal do většiny českých domácností, není sledování IPTV ničím výjimečným. Tato služba umožňuje sledování televizních kanálů prostřednictvím internetového protokolu a poprvé jsem její úžasné funkce vyzkoušel v roce 2017. Od té doby se nabídka IPTV příliš nezměnila a na trhu stále působí několik společností, které službu nabízí. Dnes vám představím dvě možnosti, které mi z pohledu ceny i nabízeného obsahu, přijdou nejzajímavější – Lepší TV a Kuki. 

Konkurenci v podobě T-Mobile TV, O2TV a dalších platforem jako Skylink TV, Sledování TV nebo Telly považuji za podstatně horší, ať už z pohledu ceny a nabídky, nebo z pohledu přehlednosti uživatelského prostředí. S většinou z nich jsem se, v rámci bezplatného zkušebního období, měl možnost seznámit a tak mohu s klidným svědomím považovat Lepší TV i Kuki za tu nejlepší možnou volbu. 

Samotný provoz jakékoliv IPTV vyžaduje minimální rychlost downloadu 3 – 5 Mb/s v případě HD videa a to v závislosti na použitém kodeku daného provozovatelem služby (LepšíTV používá formát H.265, který je méně náročný a pro HD rozlišení by mu měly stačit 3 Mb/s; u Kuki televize je to potom 5 Mb/s). Sledování ve standardní kvalitě např. na tabletu či telefonu pak potřebuje rychlost stahování alespoň 1,2 Mb/s – 3 Mb/s. V dnešní době je většina domácností vybavena rychlým internetovým připojením a tak se do požadovaných parametrů není problém vejít. Kvalitu připojení může výrazně ovlivnit stav vnitřní sítě nebo její vytížení aktuálně připojenými uživateli. [maxbutton id=”19″ text=”CELÝ ČLÁNEK” url=”https://elisty.cz/premium/lepsi-tv-nebo-kuki-jakou-iptv-vybrat/”]

[do_widget id=covernews_posts_grid-31]

Magic Mouse – je vážně tak hrozná?

Tuhle jablečnou myšku jsem poprvé začal používat na iPadu, ale pokaždé se jednalo o práci, jejíž délka nepřesáhla jednu hodinu. Na příležitostné klikání a manipulaci s obsahem bohatě stačila, ale bude využitelná také na Macbooku, kde pracuji mnohem déle? Mé obavy vyplývaly především z nestandardní ergonomie myši, která je pro většinu uživatelů po delším čase nepříjemná a recenze nejen na YouTube doporučují pořídit raději jinou.

Vážně je Apple Magic Mouse druhé generace taková katastrofa a můj oblíbený výrobce dal přednost designu před praktičností a použitelností? Rozhodl jsem se proto, že udělám jednoduchý pokus. Budu myš používat delší dobu a při prvních náznacích nepohodlí se zkrátka nevzdám a vydržím. Vyzkouším tak, jestli si na její netypický tvar zvyknu a zůstane na mém stole déle jak měsíc. Měsíc byla totiž hranice, kterou jsem si pro tento pokus zvolil. V případě, že by se po této době její intenzivní každodenní používání neosvědčilo, nemilosrdně se s magickou myší od Applu rozloučím. 

Pokud bych měl hodnotit čistě designovou rovinu zařízení, rozhodně nemá chybu. Myš se mi opravdu hodně líbila už jenom z videí a obrázků a těšil jsem se, až ji konečně vezmu do ruky a pošimrám na zádech! Absence scrollovacího kolečka působí vizuálně stejně originálně, jako neobvykle nízká výška samotné myši. Její povrch je lesklý, připomínající sklo a tou nejdůležitější vlastností se stává to, že je dotykový. [maxbutton id=”19″ text=”CELÝ ČLÁNEK” url=”https://elisty.cz/technika/apple/apple-magic-mouse-je-vazne-tak-hrozna/”][do_widget id=covernews_posts_grid-32]

[do_widget id=covernews_posts_grid-33]