Načítám ...

Battleship

A 3? Vedle! B 7? Zásah! Pokud neznáte klasickou strategickou stolní hru Lodě nebo chcete-li Námořní bitva, jste jednou provždy vyřízení! Vymyšlena byla ve Francii během 1. světové války a jak mi Wikipedie také prozradila, první komerční verze hry byla publikována v roce 1931 ve Spojeném království pod označením Salvo. 

Poprvé jsem se s touto hrou setkal, patrně, na základní škole. Když jsme se o přestávce někdy zapomněli ve třídě, přišel na řadu čtverečkovaný papír, který se stával dějištěm nejen piškvorkových bitev, ale také těch námořních. Dva čtverce o velikosti 10×10, označených na jedné straně písmeny a na druhé čísly, dokázaly být neuvěřitelně zábavné!

Konzolovou verzi hry s názvem Battleship sice vydává Ubisoft (oficiální web hry zde), ale za vývojem stojí kanadská společnost Frima Studio. Těžko říci, proč se na platformu PC v tomto případě zapomnělo, ale jsem velmi rád, že jsem se mohl ke hře dostat alespoň na Xboxu. Ostatně, pokud PC hráči zatouží po něčem obdobném, mají k dispozici poměrně širokou nabídku online her tohoto typu, které si mohou užít zdarma přímo v internetovém prohlížeči. 

Dnes bych se rád podíval právě na konzolový Battleship, který bych si za plnou cenu 399,- Kč pravděpodobně nekoupil. Ale objevil se ve slevě za 150,- Kč a to už mi jako odpovídající částka za tento druh zábavy zcela jistě přijde. V čem spočívá největší kouzlo Battleship? Možná mi, díky následující galerii obrázků, dáte za pravdu, že je to především pěkná grafika. Její styl odpovídá charakteru hry a skvělé jsou také animace (s bitevními zvuky), odehrávající se během každého tahu!

K dispozici máte, kromě klasického režimu hry, ještě rozšířený. Ten je mnohem zábavnější a jakmile se s ním seznámíte, už se ho nebudete chtít vzdát. Obsahuje totiž strategické prvky, než je pouhé střílení do čtverců a čekání, jestli došlo k zásahu. Každý hráč má k dispozici 3 bílé a 3 červené body. Bílé slouží k využívání průzkumných funkcí, k odhalení nepřátelské lodě nebo její části. Použít můžete např. radar, průlet nad oblastí (v jednom řádku či sloupci) apod. Červené body pak slouží pro aktivaci různých způsobů útoku (např. více různých raket na náhodné cíle atd.).

Výběr průzkumného nebo útočného prvku záleží také na počtu bodů, které ve svém tahu máte k dispozici. Lepší průzkumné funkce vyžadují více bodů. S každým novým tahem dostávají oba hráči vždy po třech nových bodech. Svůj tah můžete kdykoliv ukončit a vyšetřit si tak body na později nebo vynechat rovnou celé kolo. Záleží na vaší strategii či odvaze trochu riskovat. Na rozhodování však máte pouze 1 a půl minuty. 

Tyto aspekty dělají Battleship mnohem zábavnější, než by jste mohli čekat. Jen škoda, že hraní online je nepoužitelné, protože téměř nikdy se nepodaří najít protihráče. Vynahradit si to můžete s nějakým živým kamarádem vedle vás, který se však nesmí dívat na rozmístění vašich lodí a naopak. Souboje proti umělé inteligenci jsou při nejtěžší obtížnosti opravdu výzvou, i když brzy poznáte, že se někdy chová nelogicky. 

Pokud někdy uvidíte na svém Xboxu či PS 4 tuto drobnou hříčku v akci, může vás i vaše blízké na spoustu okamžiků zabavit. Alespoň já jsem s Battleship velmi spokojen! 

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

Napsat komentář

YouTube player