Načítám ...

To nejlepší z eListů 2023

Končí rok 2023 a my vám dnes přinášíme přehled těch nejzajímavějších článků, které jsme letos vydali! Seřazeno nejen podle oblíbenosti našich čtenářů a návštěvnosti webu, ale také podle úsilí, které jsme do jednotlivých příspěvků vložili.

Všechny články pro vás připravujeme s radostí a je nám velkým potěšením, když se setkají s pozitivním ohlasem!

Proto nezapomeňte i v příštím roce hodnotit a reagovat na články, které se vám líbí! 

LEDEN 2023:

Jak přehrát vlastní MP3 v Apple Music | Michal

Apple Music není standardní hudební přehrávač, ale především služba, kterou platíte v rámci předplatného a používáte ve stejnojmenné aplikaci. Proto na první pohled nebudí dojem, že v ní můžeme přehrávat vlastní nebo stažené MP3 soubory. V minulém příspěvku na toto téma jsme si ukázali, jak importovat MP3 v prostředí operačního systému Windows za pomocí aplikace iTunes. Dnes se podíváme, jak jednoduše přidat MP3 soubory v případě, že používáme Mac OS. 

Češtinčata | Laďka

Tak nevím, jestli vás něco při pohledu na toto slovo napadne.  Snad se nebudeme přít a polemizovat o tom, že bude mít něco společného s češtinou. Slovotvorným základem, tedy částí společnou se slovem základovým (od kterého bylo nové slovo odvozené) a slovem nově utvořeným, je slovo češtin. Čata je tzv. slovotvorný prostředek. A tento slovotvorný prostředek dává slovu příznak mláděte. Snad vidíte, jako já, paralelu mezi češtinčetem a štěnětem, kotětem, kůzletem, hříbětem, seletem, teletem a kuřetem.  A po lingvistickém úvodu se dostáváme k jádru věci. Dovolím si říci, že nejen děti, ale i my dospělí jsme vlastně taková češtinčata, neboli mláďata v češtině, která se musí každý den zdokonalovat. Paradoxně možná nejvíce ti, kteří se češtinou živí.

ÚNOR 2023:

Jak se smířit s pomíjivostí života? | Michal

Své blogy často věnuji tématu, které se nás všech sice dotýká, ale velmi neradi o něm mluvíme. A je to vlastně pochopitelné, protože komu by se chtělo mluvit o smrti a pomíjivosti našeho života? Jestli jsem však během svého krátkého putování napříč duchovní literaturou narazil na něco zásadního, pak je to právě nepřehlížení této skutečnosti. Skutečnosti, že nikdo na tomto světě nesetrvá déle, než několik desítek let, pokud má to štěstí. 

HomePod už měří teplotu a vlhkost! | Michal

HomePod mini představil Apple v listopadu 2020 a já jsem si ho pořídil v létě 2021 (můj článek zde). Nedlouho po uvedení na trh se objevila první videa šťouralů, kteří tento chytrý reproduktor demontovali do posledního šroubku, aby nakonec zjistili, že, kromě očekávatelných komponentů, obsahuje ještě senzor teploty a vlhkosti. Ten však nebyl aplikací Domácnost vůbec využíván a proto se začalo spekulovat, kdy vlastně Apple k jeho reálnému využití přistoupí?

BŘEZEN 2023:

Nejlepší hry 2023? 🔒 eKLUB | Lukáš a Michal

Dnes poprvé vám přinášíme téměř hodinu a půl dlouhý podcast, ve kterém se velmi podrobně věnujeme novým herním titulům, vycházejícím v průběhu celého roku 2023! Na které hry se těšíme nejvíce a kde se bojíme, že bude termín vydání opět posunut? Co všechno letos očekávat v herním průmyslu? 

Štrandkorb aneb Na Rujánu a zase zpátky 🔒 eKLUB | Laďka

Nezáleží na tom, kam cestujete, ale s kým cestujete. Budu se opakovat pořád dokola, ale cestování je pro mě nejdůležitější a nejefektivnější forma vzdělávání. Nejde jen o to, že při cestách objevujeme místa a lidi, zvyky, kultury. Při cestování hlavně objevujeme sami sebe, narážíme na vlastní limity a snažíme se je nějakým směrem posouvat. Právě při putování máme mnohem více času se zhluboka nadechnout, vychutnávat si okolní krajinu a tak nějak volně a přirozeně být. Kdekdo má cestovní horečku, ale já vždycky pocítím jistý stupeň volnosti. Jsem extrovertní introvert, který rád cestuje  s někým. V tomto ohledu mám obrovské štěstí, že pořád existuje někdo, kdo moji lásku k cestování sdílí. Nejdříve to byli rodiče, pak moje dcera a můj partner, jenže ti už jsou dnes dosti zaneprázdnění, tak jezdím s mými kamarádkami, které znám od základní školy.

DUBEN 2023:

Jak jsem přežil první zimu v Medieval Dynasty | Michal

Fakt je ten, že jsem neumrzl. A to je nejdůležitější. Pokud si o hře dopředu nezjistíte, co na vás chystá, můžete být v určitý moment nemile překvapeni. Tušil jsem, že první zima bude krušná, ale jak to nakonec dopadne mi bylo záhadou. A to je dobře, protože záhady a překvapení já celkem rád!

Nové Apple Mapy | Michal

Tak nám Apple konečně aktualizoval svoje Mapy. Dokonce tvrdí, že jsou lepší, hezčí a ještě k tomu použitelnější! Takové tvrzení je třeba brát velmi vážně, protože zatím byly Apple Mapy, přinejmenším na tuzemské poměry, téměř nepoužitelné a od začátku nebyl jejich vývoj schopný dohnat konkurenční Google. Povedlo se to alespoň letos? 

KVĚTEN 2023:

Řekneme si za tři roky | Laďka

Popravdě řečeno, nemám ráda otázky personalistů typu: „Kde se vidíte za 5, 10 let?“ Tak jistě, nějaké plány a vize mám, ale jako každý netrpělivý smrtelník bych je ráda realizovala dříve než za 5, 10 let. Na druhou stranu mě v dalších 13 letech pořád čeká splácení hypotéky, a tak se  za 5, 10 let někde  prostě vidět musím, i kdybych nechtěla. Nevzpomenu si ani, kde jsem se viděla před  těmi 10 nebo 5 lety, ale jedno vím zcela jistě, určitě jsem se neviděla ve školství.

Hogwarts Legacy – recenze | Michal

Ne, J. K. Rowlingová nenapsala příběh k této hře a popravdě řečeno je to vlastně dobře, protože jen díky tomu Hogwarts Legacy nezískává v recenzích ta nejvyšší hodnocení a nezpochybňuje tak tvrzení, že nic není dokonalé. Ne, ani Harry Potter není hlavní postavou tohoto nového příběhu ze světa Bradavic a to je jedině dobře, protože RPG by mělo být o hrdinovi, kterého představuje hráč sám. Ne, nepíši tuto recenzi týden před vydáním hry, aniž bych se dostatečně seznámil s celou příběhovou kampaní a řadou vedlejších úkolů. Ano, mám dohráno a předem prozradím, že to byl jeden z mimořádně příjemných herních zážitků za dlouhou dobu! 

ČERVEN 2023:

Apple Vision Pro a pro koho jsou? | Michal

Minulý týden nám společnost Apple v závěru prvního dne konference pro vývojáře WWDC 2023představila produkt, který vyvolává bouřlivé a často velmi odlišné reakce. Jedni jsou přímo nadšeni a tvrdí, že jde o novou technologickou revoluci srovnatelnou s představením prvního iPhonu, druzí jsou naopak velmi skeptičtí a nešetří kritikou. O jakou novinku jde? Jsou tu totiž brýle pro mixovanou realitu Vision Pro. Technicky vzato vlastně teprve budou, protože s jejich prodejem začne Apple až začátkem příštího roku a to pouze ve Spojených státech. Evropa a potažmo my, se dočkáme pravděpodobně mnohem později.

Herní ePOD #18: Xbox Games Showcase! | Lukáš a Michal

Co se nám nejvíce líbilo na akci Xbox Games Showcase? Dozvíte se v našem novém herním ePodu! V každém dílu těchto podcastů si popovídáme o tom, jaké herní novinky nás zaujaly a co zrovna máme rozehráno. A samozřejmě nezapomeneme ani na hry, které se teprve blíží a my si je nenecháme ujít! S Lukášem a Michalem se zkrátka každý měsíc v Herním ePODu nudit nebudete! 

ČERVENEC 2023:

iOS nebo Android? | Michal

Doba asi vždycky byla a zřejmě vždycky bude divná a bohužel nežijeme v ideálním světě, kde by vedle sebe mohli nerušeně žít uživatelé iOS a Androidu. Alespoň ve skupinách, které na sociální síti sleduji, tomu tak je a pokaždé se najde nějaký arogantní “machr,” který na nevinnou otázku, např. proč iPhone neukazuje dlouhodobější historii volání, pohotově odpoví něco ve smyslu: „když ti to vadí, tak si zůstaň u svého Androidu!“ Přitom zrovna historie volání je něco, kde by iOS měl svůj přístup bezesporu změnit! Ale někteří jedinci jsou tak zaslepeni úžasností svého telefonu, za který dali spoustu peněz, že se jim příčí byť jen nepatrný náznak nedotaženosti operačního systému či jiných nesrovnalostí. 

Klaus Döge – Antonín Dvořák | Laďka

Antonín Dvořák byl génius , jeho dílo nás  už 150 let vyzývá k reflexi, dohání k slzám, nebo naopak k veselému tanci, při jeho hudbě nám po celém těle naskakuje husí kůže. Husí kůže jako doprovodný projev extáze, již můžeme při jeho muzice zažít. Ne nadarmo je Antonín Dvořák nejhranějším českým skladatelem ve světě.

SRPEN 2023:

Lví brána | Laďka

Lví brána je astrologický jev, který se každoročně vyskytuje v období mezí 25. červencem a 12. srpnem a vrcholí 8.8., kdy je její působení nejsilnější, což je patrně dáno i numerologicky, jelikož energie čísla 8 je velmi silná. Přiznávám se, že s pojmem Lví brána, popřípadě Portál Lví brány,  jsem se poprvé setkala teprve před rokem. Od té doby mě vcelku fascinuje. Jisté informace si můžete najít na internetu, ale jde víceméně o vágní vysvětlení, některé zdroje ani tento pojem nevysvětlují, jelikož počítají s tím, že jste s fakty obeznámeni. Většina lidí o ní nic neví, někteří však o ní vědí všechno. Můžeme je nazývat jako lidi zasvěcené.

Veřejné slyšení o UFO a UAP | Michal

Americká senátní komise Národní bezpečnosti, hranice a zahraničních záležitostí (CNSBFA) se v těchto dnech věnuje veřejnému slyšení ohledně UAP (unidentified aerial phenomena) a UFO (unidentified flying object) událostí. Před komisí tak stojí tři klíčoví svědci: Ryan Graves (bývalý pilot F18); David Grusch (bývalý zpravodajský úředník a důstojník letectva) a také NAVY pilot David Fravor. Všichni tři tedy vypovídali pod přísahou. 

ZÁŘÍ 2023:

Zeptejte se Siri na stav baterie | Michal

Velice často jsem se dostával do situace, kdy jsem nabíjel iPhone v jiné místnosti, než jsem byl a potřeboval jsem zjistit aktuální stav baterie. Protože mám doma téměř všude homepod mini, nabízelo se řešení – jednoduše se zeptat Siri. Jenomže Siri se již delší čas vyznačuje stále větším zaostáváním za konkurenčními hlasovými asistenty a s tímto jednoduchým dotazem si bohužel sama neporadí. Je potřeba ji trochu pomoci a sice vytvořením velmi jednoduché zkratky. 

Herní ePOD #21: Starfield speciál #01 | Lukáš a Michal

Starfield je videohra vydána společností Bethesda Softworks. Jedná se o singleplayerové RPG zasazené do prostředí vesmíru a budoucnosti a jde o první titul oznámený Bethesdou pod novou značkou za 25 let. Oznámena byla na veletrhu E3 v roce 2018. Spekulace se objevily již v roce 2013. V našem novém herním podcastu se tomuto titul věnujeme téměř hodinu! 

ŘÍJEN 2023:

Sociální kompas 🔒 eKLUB | Michal

Rozdíl mezi tím, když nás všichni mají rádi a tím, když si to jen myslíme, není žádný. Proto nic nebrání pocitu, že jsme milováni, ať už je to jakkoliv. Nejdůležitější je přeci prožívat stav, ve kterém se cítíme dobře. Tím sami sobě pomáháme vnímat život lépe, bez ohledu na vnější okolnosti. A pokud se nakonec najde někdo, kdo nám potřebuje dát najevo svoji nenáklonnost, berme ho jako člověka, který nám tím jenom sděluje, že do našeho světa nepatří. A to je přeci dobře jak pro něho, tak pro nás. Není nutné se tím nechávat znepokojit, protože pouze my sami rozhodujeme o tom, kdo je naší součástí a kdo nikoliv. Máme to jen ve vlastních rukou, přesněji řečeno ve vlastní hlavě.

Dala jsem to! | Laďka

Během září 2023 jsem naběhala 100 km. Maratonskému běžci, nebo vlastně jakémukoli běžci, se to může zdát směšné. Vždyť i mému mladšímu já to přijde legrační. Jenomže to musíme  posuzovat vzhledem k SITUACI. Z nějakého důvodu  jsem letos odstavila běhání na druhou kolej. Buď jsem neměla čas nebo chuť nebo energii. Jistou roli v tom sehrála lenost, únava až vyčerpanost a dokonce i počasí. Prostě jsem letos běh flákala, jak se dalo. Zatímco v předešlých letech jsem v měsíčním průměru spadla pod celkovou  hodnotu 100 km málokdy, letos jsem téhle mety dosáhla až nyní.

LISTOPAD 2023:

AI Pin – nahradí mobilní telefon? | Michal

Nahradí AI Pin mobilní telefon? Na tuto otázku existuje jednoduchá a přímá odpověď: nenahradí. Alespoň takhle vnímám nejpodivnější elektroniku dneška s názvem AI Pin já. Americký start-up Humane představil svůj první produkt v minulém týdnu a stojí za ním zejména bývalý Apple designer Imran Chaudhri. Jedná se o nositelnou elektroniku postavenou na AI. 

Dabing pomocí AI | Michal

O tom, že AI zvládne napodobit lidský hlas už jste patrně slyšeli. V našich končinách je asi nejznámějším příkladem hlas zesnulého zpěváka Karla Gotta, který byl umělou inteligencí vytvořen až po jeho smrti a využití našel v nové audio knize. Nedávno se však objevil nový fenomén – dabing pomocí AI, díky kterému můžete slyšet např. Františka Filipovského mluvit perfektní angličtinou.

PROSINEC 2023:

Starfield – recenze | Michal

Můj aktuální čistý herní čas ve Starfieldu je přesně 7 dnů 21 hodin a 5 minut. Mám za sebou hlavní příběh, všechny vedlejší příběhové odbočky za jednotlivé frakce a spoustu drobných, opakovatelných aktivit. Mám za sebou velkou herní zkušenost, se kterou se s vámi mohu konečně podělit. Dal jsem si na čas, aby všechny dojmy pořádně uzrály a já se tak mohl vyvarovat přehnanému nadšení z dlouho očekávané herní novinky, které bezprostřední zážitky nevyhnutelně provází. A pokud by vám tato recenze nestačila, doporučuji k poslechu dva naše herní podcasty, které jsme s Lukášem v říjnu na téma Starfield speciál připravili.  

Avatar: Frontiers of Pandora – recenze | Michal

James Cameron je filmový génius a já si nejprve musel připomenout jeho prvního Avatara, abych se nakonec dostal k loňskému pokračování Cesta vody. Když natočíte tak zásadní dílo, jako je právě Avatar, má to každá hra, zasazená do tohoto nádherného prostředí, nesmírně těžké. Filmy mě neskutečně pohltily a přinejmenším totéž bych očekával od zážitku herního. A právě tím bych rád začal.

Napsat komentář

YouTube player